صفحه اصلی / آموزش / تریدینگ / ۷ اندیکاتور تکنیکال جهت تکمیل مجموعه ابزار لازم برای ترید!

۷ اندیکاتور تکنیکال جهت تکمیل مجموعه ابزار لازم برای ترید!

Image result for 7-technical-indicators

تریدر ها (traders) از یک اندیکاتور تکنیکال (technical indicator) به منظور کسب دانش و آگاهی در مورد عرضه و تقاضای یک دارایی استفاده می کنند. این اندیکاتور ها مانند حجم به ما نشان می دهند که آیا یک حرکت قیمتی ادامه پیدا می کند یا نه. به این شیوه، می توان از این اندیکاتور ها برای ایجاد سیگنال (signal) خرید و فروش استفاده کرد. در این نوشتار به بحث در مورد ۷ اندیکاتور تکنیکال پرداخته می شود که شما می توانید آنها را به مجموعه ابزار های ترید خود استفاده نمایید. لازم نیست که همه این اندیکاتور ها را با هم مورد استفاده قرار دهید، بلکه می توانید تعدادی از آنها را انتخاب کنید که در تصمیم گیری بهتر به شما کمک می کنند. این اندیکاتور ها در تحلیل ارز های دیجیتال بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

اندیکاتور تکنیکال حجم موجود یا OBV 

اندیکاتور تکنیکال

از این اندیکاتور برای اندازه گیری جریان مثبت و منفی یک دارایی در خلال یک دوره زمانی خاص استفاده می کنند. این اندیکاتور با کم کردن حجم بازار در یک روز صعودی از حجم بازار در یک روز نزولی اندازه گیری می شود. حجم این اندیکاتور روزانه افزایش می یابد و یا از آن کاسته می شود و این بستگی به به بالا تر رفتن و یا پایین تر رفتن قیمت دارد.

زمانی که OBV افزایش پیدا می کند، این نشانگر افزایش قدرت خریداران می باشد و زمانی که OBV کاهش می یابد، این کاهش به معنی کاهش قدرت خریداران می باشد. از این اندیکاتور می توان به عنوان یک ابزار تایید روند هم استفاده کرد. اگر قیمت و اندیکاتور OBV با هم افزایش پیدا کنند، این بر ادامه روند دلالت دارد.

تریدر هایی که از این اندیکاتور استفاده می کنند، به جستجوی واگرایی نیز می پردازند. واگرایی وقتی روی می دهد که اندیکاتور و قیمت در جهت های مختلفی حرکت می کنند. اگر قیمت افزایش پیدا کند اما OBV کاهش پیدا کند، این می تواند نشانگر این باشد که روند توسط خریدارانی قوی پشتیبانی نمی شود و به زودی می تواند برعکس شود. OBV یک اندیکاتور تکنیکال برجسته می شود.

خط انباشت/ توزیع 

اندیکاتور تکنیکال

این ابزار یک اندیکاتور تکنیکال محبوب می باشد و برای تعیین ورود و خروج پول از یک دارایی مورد استفاده قرار می گیرد. این اندیکاتور مانند OBV می باشد، با این تفاوت که تنها به قیمت بسته شدن یک دارایی اهمیت نمی دهد و دامنه ترید را نیز مورد توجه قرار می دهد. اگر یک دارایی نزدیک قله خود بسته شود، این اندیکاتور برای حجم ارزش بیشتری به نسبت وقتی که نزدیک نقطه میانی آن دامنه بسته می شود، قائل خواهد شد. محاسبات مختلف نشان داده که OBV در بعضی موقعیت ها از اندیکاتور انباشت/ توزیع (A/D) بهتر عمل کند و گاهی نیز این اندیکاتور انباشت/ توزیع است که بهتر کار می کند.

اگر خط این اندیکاتور به سمت بالا باشد، این نشان دهنده علاقه به خرید است و روند رو به بالا را تایید می کند. اما اگر خط این اندیکاتور رو به پایین باشد، این یعنی که قیمت در بخش پایین تری از دامنه روزانه خود در حال تمام شدن می باشد و بنابراین حجم منفی تلقی می شود. این به تایید یک روند رو به پایین کمک می کند.

تریدر ها از خط این اندیکاتور برای تشخیص واگرایی هم استفاده می کنند. اگر قیمت افزایش پیدا کند و جهت خط این اندیکاتور به سمت پایین باشد، این می تواند نشانگر مشکل در روند بازار باشد و احتمال اینکه بازار به زودی برگردد، موجود می باشد. عکس این قضیه نیز صادق است.

شاخص جهت دار میانگین یا ADX 

اندیکاتور تکنیکال

از این اندیکاتور تکنیکال برای اندازه گیری قدرت و حرکت آنی یک روند استفاده می شود. وقتی که ADX بالای ۴۰ است، روند دارای قدرت زیادی می باشد و وقتی که این اندیکاتور پایین ۲۰ است، این به معنی ضعف روند و یا عدم وجود روند می باشد. ADX خط اصلی در اندیکاتور است و معمولا سیاه است. دو خط اضافی هم موجود هستند که به طور اختیاری نشان داده می شوند. این خط ها DI+ و DI- می باشند. این خط ها معمولا به ترتیب دارای رنگ قرمز و سبز می باشند. این سه خط با همدیگر کار می کنند و جهت روند به همراه حرکت آنی روند را نشان می دهند.

در صورتی که ADX بالای ۲۰ باشد و DI+ در بالای DI- قرار گرفته باشد، این وضعیت به معنی روند رو به بالا می باشد.

در صورتی که ADX بالای ۲۰ باشد و DI- در بالای DI+ قرار گرفته باشد، این وضعیت به معنی روند نزولی است.

ADX پایین ۲۰ به معنی یک روند ضعیف و یا دوره دامنه دار می باشد که اغلب همراه با DI- و DI+ می باشد که سریعا یکدیگر را قطع می کنند.

اندیکاتور آرون (Aroon

اندیکاتور تکنیکال

از این اندیکاتور برای این استفاده می شود که مشخص شود که آیا یک دارایی دارای روند است یا نه و آیا این دارایی در طول مدت زمان محاسبه، قله ها و یا کف های جدیدی را ثبت کرده است. این اندیکاتور تکنیکال همچنین برای تشخیص شروع یک روند جدید مورد استفاده قرار می گیرد. اندیکاتور آرون متشکل از دو خط می باشد: خط رو به بالا و خط رو به پایین.

وقتی که خط رو به بالا از بالای خط رو به پایین عبور می کند، این اولین نشانه از تغییر روند احتمالی می باشد. اگر خط رو به بالا ۱۰۰ را بزند و نسبتا نزدیک آن سطح باقی بماند و خط رو به پایین نیز نزدیک صفر قرار گیرد، این به معنی تایید مثبت یک روند رو به بالا می باشد.

عکس این قضیه نیز صادق می باشد. اگر خط رو به پایین از بالای خط رو به بالا بگذرد و نزدیک ۱۰۰ قرار بگیرد، این به معنی اعتبار روند نزولی می باشد.

مک دی (MACD

اندیکاتور تکنیکال

این اندیکاتور تکنیکال به تریدر ها کمک می کند که جهت روند و حرکت آنی آن را ببینند. این اندیکاتور همچنین تعدادی سیگنال ترید فراهم می کند. وقتی که مک دی در بالای صفر قرار دارد، قیمت در یک فاز صعودی است. اگر مک دی در پایین صفر باشد، آن وارد یک مرحله نزولی شده است.

این اندیکاتور متشکل از دو خط مک دی و سیگنال می باشد که خط سیگنال آهسته تر حرکت می کند. وقتی که مک دی از زیر خط سیگنال عبور می کند، آن نشان دهنده افت قیمت می باشد. وقتی که مک دی از بالای خط سیگنال عبور می کند، قیمت در حال افزایش می باشد.

این اندیکاتور به سیگنال دهی هم کمک می کند. به عنوان مثال، اگر این اندیکاتور بالای صفر باشد، منتظر شوید تا مک دی از بالای خط سیگنال عبور کند و سپس اقدام به خرید کنید. اگر مک دی پایین صفر باشد، منتظر شوید که مک دی از زیر خط سیگنال گذر کند و این ممکن است یک سیگنال فروش باشد.

شاخص قدرت نسبی یا RSI 

اندیکاتور تکنیکال

این اندیکاتور تکنیکال بین صفر و صد حرکت می کند و رشد و افت اخیر قیمت را تشخیص می دهد. این اندیکاتور به اندازه گیری قدرت روند و حرکت آنی آن کمک می کند. از این اندیکاتور برای مشخص کردن خرید بیش از حد و فروش بیش از حد استفاده می شود. زمانی که این اندیکاتور بالای ۷۰ باشد، این یعنی که دارایی مورد نظر بسیار خرید شده است و احتمال برگشت قیمت وجود دارد. زمانی هم که این اندیکاتور تکنیکال پایین ۳۰ باشد، فروش زیاد صورت گرفته و امکان افزایش قیمت وجود دارد. اما این فرض ممکن است خطرناک باشد، چرا که تعدادی از تریدر ها منتظر می شوند که اندیکاتور به بالای ۷۰ صعود کند و سپس می فروشند و یا برای خرید منتظر می شوند تا اندیکاتور به زیر ۳۰ برسد، گاهی رسیدن به این ارقام اصلا روی نمی دهد و بازار خیلی سریع تر تغییر جهت می دهد. این شاخص در تحلیل تکنیکال بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و در تحلیل بازار های بیت کوین (bitcoin) و بلاک چین هم می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

از این اندیکاتور هم می توان برای واگرایی استفاده کرد. یکی دیگر از کاربرد های RSI، سطوح حمایت و مقاومت می باشد. در خلال روند های رو به بالا، یک دارایی اغلب بالای سطح ۳۰ می ماند و معمولا به ۷۰ و یا بالاتر می رسد. وقتی که یک دارایی دارای روند نزولی است، RSI معمولا پایین ۷۰ قرار می گیرد و اغلب به ۳۰ و یا پایین تر می رسد.

نوسانگر استوکاستیک (Stochastic

اندیکاتور تکنیکال

این اندیکاتور تکنیکال قیمت حال حاضر را در ارتباط با دامنه قیمت در چند دوره اندازه گیری می کند. این اندیکاتور بین صفر و صد می باشد و وقتی که روند رو به بالاست، قیمت باید قله های جدیدی ایجاد کند. در روند رو به پایین، قیمت کف های جدیدی را ایجاد می کند. نوسانگر استوکاستیک در واقع به پیگیری این موضوع می پردازد.

استوکاستیک نسبتا سریع بالا و پایین می رود زیرا به ندرت اتفاق می افتد که قیمت همچنان بالا و پایین برود. بنابراین از این اندیکاتور هم برای تعیین زمان خرید و فروش استفاده می کنند. ارزش های بالای ۸۰ به منزله خرید بیش از اندازه تلقی می شوند و سطوح پایین ۲۰ هم به عنوان فروش بیش از حد در نظر گرفته می شوند.

نتیجه گیری

تعیین روند حرکت دارایی ها، هدف تریدر ها می باشد. برای این منظور تعداد زیادی اندیکاتور تکنیکال وجود دارند که تریدر ها می توانند از آنها استفاده کنند. تریدر ها برای آزمایش این اندیکاتور ها و توسعه استراتژی های خود می توانند از حساب های آزمایشی استفاده کنند و در آنجا به تحقیق و بررسی بپردازند. در کل، استفاده از این اندیکاتور ها در کنار مطالعه بنیادین بازار و دارایی ها بسیار به تریدر ها کمک خواهد کرد. شما کدام یک از این اندیکاتور ها را می پسندید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع سایت میهن بلاکچین

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

خط روند چیست و چه کاربردی در پیش بینی قیمت بیت کوین دارد؟

توسط ایمان کیمیایی در بازارهای مالی، خطوط روند خط های موربی هستند که روی نمودار ترسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر