صفحه اصلی / اخبار / اخبار خارجی / آیا شبکه لایتنینگ قصد افزایش کارمزد دارد؟!

آیا شبکه لایتنینگ قصد افزایش کارمزد دارد؟!

Related image

کارمزدها دیگر فقط موضوع بحث و گفتگو برای کاربران بیت کوین نمی‌باشد. با رشد فناوری و توسعه اقتصادی، مباحث مربوط به کارمزد به شبکه لایتنینگ نیز وارد شده است.

آخر هفته گذشته، کاربران بیت کوین و علاقه مندان سرسخت لایتنینگ در اولین همایش لایتنینگ در بخش صنعتی برلین دور هم جمع شدند. موضوعات این همایش از طراحی رابط کاربری تا اقتصاد رایج این لایه پرداخت نوظهور را دربرمی‌گرفت. حاضرین همایش لایتنینگ گفتند که این رویداد، احساسی همانند روزهای اولیه بیت کوین را داشت.

هرچند لایتنینگ مفهوم کاملا جدیدی نیست. هنگامی که لایتنینگ پس از انتشار وایت پیپر در سال ۲۰۱۵ شروع به کار کرد، سه تیم مهم در میان علاقه مندان شکل گرفتند که عبارتند از Eclair و c-Lightning و Lightning Labs. در طول این همایش دو روزه، مباحثی نظیر طراحی کیف پول و برنامه های لایتنینگ و هم چنین نگرانی های پیرامون اقدامات بعدی شبکه با توجه به پیشرفت نسبی در سال گذشته مطرح شد.

یکی از مسائل مطرح شده مربوط به کارمزدهای پیش فرض و حداقل مقدار ارسال پرداخت از طریق کانال های شبکه لایتنینگ بود.

در حال حاضر کارمزد پیش فرض تراکنش ها مقدار اندک یک ساتوشی به علاوه یک میلیونم مبلغ تراکنش می‌باشد. به طور خلاصه می‌توان گفت که کارمزد تراکنش لایتنینگ قابل چشم پوشی است. در حال حاضر ارزش یک ساتوشی تقریبا ۰.۰۰۰۰۸۲۵۲ دلار می‌باشد.

اپراتورهای نودها این گزینه را در اختیار دارند که کارمزد پیش فرض را افزایش دهند. هرچند در طول این مدت، کارمزد پیش فرض تغییر آنچنانی نکرده است. راستی راسل (Rusty Russell) از تیم c-Lightning خاطرنشان کرد که تقریبا دو سوم نودها مقدار پیش فرض کارمزدها را تغییر نداده اند. به منظور رونق یافتن توسعه بازار کارمزدها، راسل پیشنهاد کرده است که پیش فرض کارمزدها از مقدار فعلی به ۵ ساتوشی به علاوه ۰.۰۰۰۵ ارزش تراکنش مورد نظر افزایش یابد.

در واقع پیشنهاد راسل باعث دگرگون شدن بازار کارمزدها خواهد شد. در آن صورت به جای آنکه پردازش پرداخت ها به نودها پیشنهاد داده شود، خود نودها پیشنهاد پردازش پرداخت ها را ارائه می‌دهند.

تغییر در راه است

به طور کل در جامعه لایتنینگ، مقداری افزایش کارمزد ضروری در نظر گرفته می‌شود. از آنجایی که توسعه دهندگان برنامه های لایتنینگ بر بستر سیستم لایه دوم در حال ایجاد برنامه های خود می‌باشند، راسل گفته است که نگرانی هایی برای کار کردن توسعه دهندگان آینده بر بستر شرایط فعلی وجود دارد.

راسل گفت:

ما به بررسی جوانب مختلف این موضوع پرداختیم که کارمزدها باید چه مقدار از ارزش یک تراکنش باشند. ممکن است افراد تازه وارد بگویند باشه خیلی خوبه که کارمزدها یک‌میلیونم ارزش تراکنش است. اما باید متوجه باشند که این شرایط تغییر خواهد کرد.

پیشنهاد راسل توسط پیِر ماری پادیو مدیرعامل و موسس ACINQ شرکت مادر Eclair نیز حمایت شد. جک مالرز موسس شرکت Zap Solutions نیز حمایت خود از افزایش کارمزدها را بیان کرد.

اگرچه این تغییر از لحاظ مالی کوچک خواهد بود اما سایر توسعه دهندگان لایتنینگ معتقدند یک پروپوزال ساده در خصوص کارمزدها می‌تواند اثر منفی بر غیرمتمرکز بودن پروژه بگذارد.

آیا افزایش کارمزد در لایتنینگ ایده ای اشتباه است؟

لایتنینگ به عنوان بخشی از جهان بیت کوین، این ارز دیجیتال برتر را برای حاکمیت فردی و بازارهای آزاد برگزیده است. پیشنهاد راسل در بافت شبکه سپس به موضوعی سیاسی تبدیل می‌شود. آیا سه شرکت بزرگ توسعه دهنده لایتنینگ در حال تعیین استانداردی برای تغییر کارمزدهای پیش فرض می‌باشند؟ در این صورت، تاثیرات این اقدام چیست؟

اولاولوا اوسونتوکان مدیر ارشد فنی Lightning Labs کاملا مخالف با این پروپوزال می‌باشد. وی معتقد است که این امر می‌تواند باعث مبهم شدن نحوه محاسبه کارمزدها شود، به طوری که این مفهوم را تداعی می‌کند که در لایتنینگ، کارمزدها توسط توسعه دهندگان تعیین می‌شوند.

وی گفت: اپراتورها کارمزد را تعیین می‌کنند. اگر کارمزدها بسیار زیاد باشد اپراتورها کارمزدی دریافت نمی‌کنند. نحوه عملکرد بازار به این شکل است.

اوسونتوکان گفت برنامه های آموزشی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و توسعه دهندگان باید موضوعات مملو از برداشت های اشتباه را شفاف سازی کنند.

الیزابت استارک مدیرعامل لایتنینگ لبز نیز با اوسونتوکان موافق بوده و گفته است که بازار کارمزدها باید از پایین به بالا توسعه یابد، نه از بالا به پایین.

استارک در این خصوص گفت: فکر نکنم توسعه دهندگان، کارمزدهای پیش فرض را تغییر دهند. به نظرم بازار کارمزدها رشد خواهد کرد و حرفه ای تر خواهد شد.

از اینها گذشته می‌توان گفت که راهکارهای پرداخت بیت کوین در ابتدای راه قرار دارند. مالرز گفته است که هزینه حضور و شرکت در شبکه هم چنان کم‌ باقی می‌ماند. فرقی ندارد که کارمزدها افزایش پیدا کند یا خیر، مهم این است که شبکه در مسیر صحیح قرار دارد.

وی گفت: هزینه حضور در شبکه صرفا دانلود کردن یک نرم افزار رایگان در لپتاپ است.

 

منبع سایت میهن بلاکچین

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

آمادگی شهر فرودگاهی امام خمینی برای استخراج ارزهای دیجیتال/شرکت‌های بخش خصوصی منتظر اخذ مجوز هستند

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) از آمادگی این شرکت برای استخراج ارزهای دیجیتال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر