صفحه اصلی / تحلیل بازار / قیمت بیت کوین این‌بار در ۲۰,۰۰۰ دلار متوقف نمی‌شود؛ ۴ دلیل برای اثبات این ادعا

قیمت بیت کوین این‌بار در ۲۰,۰۰۰ دلار متوقف نمی‌شود؛ ۴ دلیل برای اثبات این ادعا

Image result for big-reasons-bitcoins-price-will-probably-not-stop-at-20k
توسط پرتو عوض پور

از آنجا که قیمت بیت کوین اخیراً با افزایش شدید همراه بوده، این سوال پیش می‌آید که آیا این صعود با دفعات پیش متفاوت خواهد بود یا خیر. در ادامه استدلال خواهیم کرد که این افزایش قیمت شباهتی به حباب سال ۲۰۱۷ نخواهد داشت و بیت کوین می‌تواند رکوردهای بالاتری را بزند. با ما همراه باشید.

به گزارش خبرگزاری کوین تلگراف، با بالا رفتن قیمت بیت کوین از مرز ۱۰ هزار دلار، حس ترس از دست دادن موقعیت (FOMO) به سراغ بسیاری از افراد آمده است. هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد از بازار صعودی بیت کوین عقب بماند.

قیمت بیت کوین این‌بار در 20,000 دلار متوقف نمی‌شود؛ 4 دلیل برای اثبات این ادعا

روند قیمت بیت کوین از سال ۲۰۱۴ تا به امروز

تام لی (Tom Lee)، یکی از تحلیلگران مطرح این حوزه، گفت که قیمت بیت کوین به آسانی، به بالاترین رکورد خود خواهد رسید. در مقابل، برخی از تحلیلگران بازار از جمله تون ویز (Tone Vays)، با این عقیده مخالف هستند. تون اعلام کرد:

در واقع فکر می‌کنم که اصلاً اهمیتی ندارد. معیار قیمت ۱۰ هزار دلار، سقوط قیمت سال ۲۰۱۷ را جبران نمی‌کند و به نظر می‌رسد که اکنون نیز همین‌طور باشد.

شرکت‌های بزرگ و خرده سرمایه‌گذاران

بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۷ با پذیرش گسترده‌ای روبه‌رو شد. در آن زمان، خرده سرمایه‌گذاران، عامل عمده‌ی جهش قیمت بیت کوین به ۲۰ هزار دلار به حساب می‌آمدند. در حال حاضر، با توجه به داده‌های گوگل ترندز، مردم زیادی همچنان در حاشیه قرار دارند. افراد معمولی زیادی هستند که هنوز به فضای بیت کوین وارد نشده‌اند.

در حقیقت، تعداد دفعات جستجوی کلید واژه‌ی بیت کوین تنها یک‌دهم سال ۲۰۱۷ است. این موضوع نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران کوچک هنوز دچار ترس از دست دادن نشده‌اند بنابراین، می‌توان گفت که قیمت بیت کوین از آخرین رکورد نیز بالاتر خواهد رفت.

از تاریخ ۱۷ ژوئن تا کنون، تعداد قراردادهای آتی تسویه نشده‌ی بیت کوین گروه بورس بازرگانی و کالای شیکاگو (CME) به ۵.۳۱۱ مورد و یا ۲۶.۵۵۵ بیت کوین رسیده است.

از طرف دیگر، میزان تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران نهادی بزرگ به‌شدت بالا رفته است. از تاریخ ۱۷ ژوئن تاکنون، تعداد قراردادهای آتی تسویه نشده‌ی بیت کوین گروه بورس بازرگانی و کالای شیکاگو (CME) به ۵,۳۱۱ مورد به ارزش ۲۶,۵۵۵ بیت کوین (حدود ۲۴۶ میلیون دلار) رسیده و این میزان نسبت به زمان اوج قیمت بیت کوین، بسیار بیشتر است. این گروه در تاریخ ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد)، در توییتر خود نوشت که تعداد قراردادهای آتی بیت کوین CME، نشان‌گر علاقه‌ی رو به رشد نهادها و شرکت‌های بزرگ نسبت به این ارز دیجیتال است. در این توییت آمده است:

میزان بهره باز بیت کوین (تعداد قراردادهای آتی تسویه نشده) در تاریخ ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد)، به بالاترین میزان خود یعنی ۶۴۳ مورد در یک روز و مجموعا ۵.۳۱۱ قرارداد (حدود ۲۶.۵۵۵ بیت کوین یا ۲۵۰ میلیون دلار)، رسید.

شاخص‌های دیگری مانند شاخص اضافه ارزش سهام سرمایه‌گذاری بیت کوین (GBTC) و حجم معامله‌ی مشتقات بیت کوین صرافی بیتمکس (BitMEX) در روز شنبه، نشان می‌دهند که افراد زیادی به سمت این پول هوشمند حرکت کرده‌اند.

اضافه ارزش به معنای میزان بالاتر بودن قیمت فروش یک کالا نسبت به قیمت بازار جهانی آن است.

بنیاد شبکه از همیشه قوی‌تر است

به گزارش روز جمعه‌ی کوین تلگراف، هش‌ریت (نرخ هش) بیت کوین، رکورد جدیدی از خود به جای گذاشته و به بیش از ۶۵ میلیون تراهش رسیده است. به عبارت دیگر، بیت کوین از همیشه امن‌تر شده و به قدرت محاسباتی قابل‌توجهی برای تأثیر گذاشتن روی شبکه‌ی آن نیاز است. در عین حال، اساس‌های دیگر نیز پا به پای نرخ هش ارتقا پیدا کرده‌اند.

قیمت بیت کوین این‌بار در 20,000 دلار متوقف نمی‌شود؛ 4 دلیل برای اثبات این ادعا

نرخ هش بیت کوین از سال ۲۰۰۹ تا به امروز

حجم روزانه‌ی تراکنش‌های درون زنجیره‌ای، اندازه‌ی بلاک و دیگر معیارها نیز بیانگر آن هستند که مردم بیشتر از همیشه از بیت کوین استفاده می‌کنند. علاوه بر آن، کارمزد تراکنش شبکه به لطف راهکارهای بهینه‌سازی از جمله سگویت و راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری برون زنجیره‌ای مانند شبکه‌ی لایتنینگ، همچنان نسبت به سال ۲۰۱۷ پایین مانده است.

۱۱ ماه تا نصف شدن پاداش استخراج

با فرا رسیدن هالوینگ و یا نصف شدن پاداش بلاک بیت کوین، این پاداش از ۱۲.۵ دلار به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش پیدا خواهد کرد.

قیمت بیت کوین پیش از فرا رسیدن هالوینگ ماه می ۲۰۲۰، ۵ رقمی شده است. قرار است با فرا رسیدن هالوینگ و یا نصف شدن پاداش بلاک بیت کوین ، این پاداش از ۱۲.۵ بیت کوین به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش پیدا کند. بنابراین، تعداد بیت کوین‌های استخراج‌شده توسط ماینرها، که در حقیقت فروشندگان بازار هستند، کاهش پیدا می‌کند.

جالب است که هالوینگ قبلی در تابستان سال ۲۰۱۶ و یا بیش از یک سال پیش از افزایش شدید قیمت بیت کوین اتفاق افتاد. به نظر می‌رسد که این بار، روند افزایش قیمت، زودتر از موعود شروع شده زیرا هنوز بیش از ۳۰۰ روز تا هالوینگ بعدی زمان باقی مانده است.

یکی از تحلیلگران محبوب بازارهای ارزهای دیجیتال به نام پلن‌بی (PlanB)، اعلام کرد که سرمایه‌گذاران، احتمالاً این بار منتظر کاهش تقاضای مورد انتظار، نخواهند بود. وی افزود:

اگر به مدل S2F که می‌گوید قیمت بیت کوین تا ماه می ۲۰۲۰ به ۵۰ هزار دلار خواهد رسید، اطمینان دارید، پس چرا منتظر هستید؟

نگاه اقتصادی عمیق‌تر

البته که قیمت روزانه‌ی بیت کوین برای کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت نیستند چندان اهمیتی ندارد. این افراد باور دارند که بیت کوین، ارز دیجیتالی که میزان تقاضای آن ثابت است، در نهایت نسبت به ارزهای رایجی که میزان عرضه‌ی آن‌ها در طول زمان افزایش می‌یابد، بهتر عمل خواهد کرد.

در تاریخ ۱۸ ژوئن، ماریو دراگی (Mario Draghi)، رئیس بانک مرکزی اروپا، اظهار داشت که اگر اقتصاد کشور بهبود پیدا نکند، گزینه‌ی محرک پولی روی میز است. این پیغام حمایتی او، نظر بخش مالی را جلب کرد.

در همان زمان، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، دراگی را مورد انتقاد قرار داد و اذعان داشت که این اتفاق موجب رقابت ناعادلانه اروپا با آمریکا خواهد شد. چندی پیش، بانک فدرال رزرو آمریکا اعلام کرد که روند صعود نرخ بهره را متوقف خواهد کرد.

آنتونی پومپیلیانو (Anthony Pompliano)، بنیان‌گذار شرکت مورگان کریک دیجیتال استس

آنتونی پومپیلیانو (Anthony Pompliano)، بنیان‌گذار شرکت مورگان کریک دیجیتال استس (Morgan Creek Digital Assets)، اظهار داشت که با کاهش نرخ بهره، بیت کوین کمیاب‌تر خواهد شد زیرا تولید ارزهای رایج بیشتر از قبل خواهد شد. او گفت:

نرخ بهره را کاهش دهید.

پول چاپ کنید.

بیت کوین را کمیاب‌تر کنید.

عمر بیت کوین را بلندتر و عمر بانکدارها را کوتاه‌تر کنید.

بنابراین، از نظر اقتصاد کلان، این کار به نفع سرمایه‌گذاران بیت کوین، که از ارزهای فیات دوری کرده و به طلای دیجیتال قدرتمند روی می‌آورند، خواهد بود. علاوه بر آن، سرمایه‌گذاران نه‌تنها متوجه‌ی شفافیت و ثبات عرضه‌ی بیت کوین شده‌اند، بلکه به این حقیقت نیز پی برده‌اند که بیت کوین، اولین پول خنثی و قابل‌دسترس برای همگان است که هیچ مقام و یا سازمانی نمی‌تواند آن را کنترل کند.

به عبارت دیگر، بیت کوین همانند اینترنت که روی دنیای اطلاعات تأثیری به سزایی دارد، روی پول تأثیر خواهد گذاشت.

نتیجه‌گیری

با توجه به معیارهایی مانند چرخه‌های گذشته‌ی بازار بیت کوین، افزایش علاقه‌ از سوی نهادها و قوی‌تر شدن اساس شبکه و همچنین، کاهش ارزش ارزهای فیات، می‌توان نتیجه گرفت که قیمت بیت کوین نسبت به سال ۲۰۱۷ افزایش قیمت شدیدتری را تجربه خواهد کرد.

منبع سایت ارزدیجیتال

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

آلتکوین ها در راه بازیابی نقش خود در بازار

با توجه به مقاومت موجود در رشد قیمت بیتکوین عده ای از تحلیلگران نظر متفاوتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر