صفحه اصلی / آموزش / استخراج / آیا حجم بلاک های ۳۲ مگابایتی بیت کوین کش ویژگی بلااستفاده ای است؟

آیا حجم بلاک های ۳۲ مگابایتی بیت کوین کش ویژگی بلااستفاده ای است؟

Image result for bitcoin-cash-miners-cap-blocks-2mb-bch-btc

شهرت بیت کوین کش به دلیل مقیاس پذیری از طریق بلاک های ۳۲ مگابایتی است. در عین حال به نظر می‌رسد که ماینرها همانند بیت کوین، در بیت کوین کش نیز در حال محدودسازی حجم بلاک ها کمتر از ۲ مگابایت می‌باشند و در نتیجه سوالاتی را در خصوص مزایای بیت کوین کش ایجاد می‌کنند.

شروع بحث در خصوص حجم بلاک ها

در آگوست ۲۰۱۷، بیت کوین کش پس از اتحاد توسعه دهندگان به رهبری راجر ور از بیت کوین فورک زد زیرا با نحوه مقیاس پذیری بیت کوین موافق نبودند.

راجر ور بلاک های ۳۲ مگابایتی را به عنوان روشی برای مقیاس پذیری پروتکل “داخل زنجیره” بدون هیچ افزونه دیگری نظیر شبکه لایتنینگ یا سگویت معرفی کرد. در این بین، توسعه دهندگان اصلی اذعان داشتند که افزایش حجم بلاک با به عهده گذاشتن تقاضای استفاده بیشتر از منابع رایانه ای بر دوش اپراتور نودها، باعث کاهش غیرمتمرکزسازی شبکه خواهد شد.

بیت کوین کش با تراکم غیرمنتظره مواجه است

نکته شگفت انگیز این است که به نظر می‌رسد عملکرد بیت کوین کش مشابه با بیت کوینی است که حجم بلاک های آم محدود می‌باشد. در دو روز اخیر، بین کوین ۲۷۰ هزار تراکنش تایید نشده در استخر حافظه (فهرست تراکنش های تایید نشده) به دلیل افزایش ترافیک غیرمنتظره در شبکه داشته است. این تراکنش ها حدود ۵۰ مگابایت حجم بلاک را اشغال می‌کنند.

با در نظر گرفتن بلاک های ۳۲ مگابایتی، این تراکنش ها می‌توانند ۲ بلاک را در اختیار خود قرار دهند. اما در شبکه بیت کوین کش ۱۵ بلاک کامل را اشغال می‌شود تا این تراکنش ها انجام شود. چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟

ماینرها حجم بلاک ها را محدود می‌کنند؟

اگرچه بلاک های ۳۲ مگابایتی در شبکه بیت کوین کش از نظر فنی امکان پذیر است، اما نرم افزار ماینینگ برای پروتکل این شبکه به طور پیش فرض سقف حجم بلاک ۲ مگابایتی تعیین می‌کند. بسیاری از ماینرها نظیر بعضی از بزرگترین استخرهای ماینینگ (که به نظر می‌رسد شامل Bitcoin.com نیز می‌باشد) سقف حجم بلاک ها را افزایش نمی‌دهند. نکته بدتر این است که بسیاری از این ماینرها همان ماینرهایی هستند که بلاک های بزرگ را برگزیده اند.

یکی از اعضای جامعه گفته است:

نمی‌توانید بلاک های بزرگ را به کار بگیرید ولی سقف حجم آنها را بر روی ۲ مگابایت تعیین کنید. این کار اشتباه است.

این موضوع، سوالات مهمی را ایجاد می‌کند. شاید اینطور به نظر برسد ماینرها به عنوان نهادهایی که به دنبال حداکثر سود می‌باشند تشویق به وارد کردن هرچه بیشتر تراکنش ها به بلاک می‌باشند.

یکی از متخصصان شبکه های بلاک چین عمومی گفته است هرچند حتی وارد کردن تراکنش ها به بلاک ها نیز هزینه اندکی دارد. به این دلیل ماینرها به ندرت تراکنش ها را بدون کارمزد به بلاک وارد می‌کنند. هزینه این اقدام بیشتر از سود آن می‌باشد. در بیت کوین کش، ماینرها از همان ابتدا تراکنش هایی با کارمزد یک ساتوشی به ازای هر بایت (۰.۰۰۰۶ دلار به ازای هر تراکنش) را نادیده می‌گیرند.

از آنجایی که بیت کوین کش نسبت به بیت کوین تراکنش های کمتری دارد و تراکنش های آن نیز ارزش دلاری کمتری دارد، هنوز بازار کارمزد مناسب و فعالی در بیت کوین کش توسعه نیافته است. و از آنجایی که کارمزد ها بسیار اندک می‌باشند، مشوق و انگیزه کمی در خصوص وارد کردن تراکنش ها برای ماینرها وجود دارد. یکی از اعضای جامعه در این خصوص گفته است:

بیت کوین تماما درباره مشوق ها و پاداش ها می‌باشد. کارمزد در مقایسه با پاداش بلاک بسیار کم است و در نتیجه ماینرها برای افزایش حجم بلاک، خود را به دردسر نمی‌اندازند. فرقی نمی‌کند که یک بلاک یک مگابایتی استخراج شود یا یک بلاک ۲۲ مگابایتی، زیرا پاداش آن یکسان است. چرا دردسر بیشتری با بلاک های بزرگتر متحمل شوند؟

این موضوع هنگامی کاملا مشخص می‌شود که به مقایسه پاداش تراکنش ها بپردازیم. برای انجام ۲۷۰ هزار تراکنش مورد نظر، مجموع پاداش جمع آوری شده توسط ماینرها از ۱۵ بلاک برابر با ۱۵۰ دلار می‌باشد، یعنی ۱۰ دلار برای هر بلاک.

در مقابل، حداقل کارمزد هر بلاک برای ماینرهای بیت کوین بین ۲ الی ۷ هزار دلار می‌باشد، یعنی در مجموع بیش از ۲۰۰ برابر کارمزد بیت کوین کش. این اختلاف چشمگیر در کارمزدها به ماینرها دلیل موجهی می‌دهد که اقدامات خود را به سمت بهینه سازی ورود تراکنش ها به شبکه بیت کوین معطوف کنند.

بازار فعال کارمزدها

اگرچه بسیاری از افراد بیان می‌کنند که کارمزد کم برای پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان یک روش پرداخت بسیار مهم و ضروری است، اما مهم ترین عامل، امنیت شبکه می‌باشد. کارمزد کم پتانسیل این موضوع را دارد که امنیت شبکه گواه اثبات کار را تحت تاثیر قرار دهد.

در حال حاضر زیرساخت (اپراتور نودها و ماینرها) اکثر بلاک چین های عمومی گواه اثبات کار از طریق پاداش بلاک ها تامین می‌شود. پاداش بلاک ها با ارائه کوین های بیشتر در چرخه گردش، از نظر اقتصادی هزینه کم تراکنش ها را جبران می‌کند. این موضوع بدان معنا است که دارندگان کوین مورد نظر مجموعا باعث کاهش هزینه تراکنش ها در این شبکه ها می‌شوند.

به منظور شفاف سازی بیشتر این موضوع، می‌توان از نظر تئوری گفت اگر پاداش بلاک های بیت کوین به طور کامل از بین می‌رفت و ماینرها به همان اندازه درآمد داشتند، کارمزد هر تراکنش بیت کوین تا ۴۰ دلار افزایش می‌یافت. به خاطر داشته باشید این شرایط واقعا رخ نمی‌دهد زیرا در این صورت، توان هش کلی شبکه و در نتیجه امنیت آن کاهش خواهد یافت.

اخیرا چنین کاهشی در هش ریت را در لایت کوین شاهد بودیم. پس از نصف شدن پاداش لایت کوین، توان هش شبکه تا ۳۰ درصد افت پیدا کرد. طبق گفته های چارلی لی موسس لایت کوین، بلاک چین های گواه اثبات کار سرانجام به دلیل رویدادهای هاوینگ (نصف شدن پاداش) به جای پاداش بلاک به سمت پشتیبانی از کارمزدها روی خواهند آورد.

بر اساس تخمین های درآمدهای کسب شده، هر هاوینگ برای بیت کوین کش منجر به کاهش هش ریت این شبکه به میزان ۲۵ الی ۵۰ درصد می‌شود.

آیا بیت کوین کش یک حمله ۵۱ درصد دیگر را دوام خواهد آورد؟

بیت کوین کش در مقابل حملات ۵۱ درصد آسیب پذیر است و اخیرا در ماه می نیز دستخوش یکی از این حملات شده است. از آنجایی که این کوین فقط بخش کوچکی از توان هش الگوریتم ماینینگ SHA-256 را کنترل می‌کند، ماینرهای بزرگ می‌توانند از ماینینگ بیت کوین کش به بیت کوین تغییر وضعیت دهند و با حمله ۵۱ درصد به غارت این شبکه بپردازند.

با هر هاوینگ، شرایط متزلزل تر می‌شود. بدون بازار کارمزد منسجمی که از توان هشینگ بیشتر پشتیبانی کند، هر هاوینگ بیت کوین کش به کاهش منابع مورد نیاز برای انجام حمله به شبکه خواهد انجامید. به طور خلاصه، هر هاوینگ به معنای کوچکتر شدن اتحاد ماینرها و امکان پذیر شدن غارت بیت کوین کش می‌باشد.

به نظر می‌رسد تنها راهکار منطقی، تغییر از الگوریتم ماینینگ SHA-256 می.باشد. اما اعضای جامعه در این مورد بدبین می‌باشند و معتقدند این امر منجر به فاجعه خواهد شد.

انتظار می‌رود که هاوینگ بیت کوین کش در ماه آوریل ۲۰۲۰ رخ دهد.

اطلاعات بدردنخور در شبکه بیت کوین کش

متاسفانه صرفا تغییر سقف پیش فرض حجم بلاک ها باعث حل مشکلات بیت کوین کش نمی‌شود. یکی از توسعه دهندگان فعال بیت کوین کش در این خصوص گفت من حتی برای حجم بلاک ۲ مگابایت نیز تقاضای آنچنانی وجود ندارد.

آمار و ارقام شبکه نیز این ادعا را ثابت می‌کند. علیرغم حجم بلاک های بیشتر، شبکه بیت کوین کش به ندرت شاهد تعداد کاربران زیاد برای استفاده از این ویژگی می‌باشد.

بیت کوین کش

این موضوع به همراه کارمزد کم، منجر به شرایطی می‌شود که سرویس های مختلف از تراکنش های بدردنخور شبکه بیت کوین کش برای ذخیره سازی ارزان استفاده کنند. این تراکنش ها باعث افزایش هزینه اپراتور نودها می‌شود و آنها را مجبور به خرید تجهیزات بیشتر می‌کند. این موضوع باعث ایجاد موانع برای ورود نودهای جدید و متمرکزسازی بیشتر می‌شود.

حتی ویتالیک بوترین نیز بیان داشته است که اتریوم باید از بیت کوین کش به عنوان نوعی محل اطلاعات بدردنخور استفاده کند. چنین شرایطی هم اکنون در خصوص بیت کوین SV مشاهده می‌شود، به طوری که ۹۸ درصد تراکنش ها از جانب یک برنامه آب و هوا می‌باشد.

بدین ترتیب، افزایش حجم بلاک ها به سایر سرویس ها امکان می‌دهد تا اطلاعات بدردنخور شبکه خود را با تراکنش های کم هزینه به بیت کوین کش انتقال دهند.

بلاک های بزرگتر، بیت کوین کش را از بین خواهد برد

با این حال یکی دیگر از اعضای جامعه اذعان داشت افزایش اخیر تراکنش ها را باید یک پیروزی قاطع و ویژگی بلاک های بزرگ در نظر گرفت و اعمال سقف حجم بلاک توسط ماینرها باعث جلوگیری از این قابلیت می‌شود.

توسعه دهندگان بیت کوین کش در پاسخ به این اظهار نظر گفتند که بلاک های بزرگتر علیرغم اینکه از نظر تئوری امکان پذیر است، اما به چند دلیل برای شبکه مشکل ساز است.

یکی از متخصصان حوزه ماینینگ گفت اگر ناگهان بلاک های بزرگ منتشر شوند می‌توانند منجر به ناهمگام سازی نودهای شبکه شوند، دقیقا همانگونه که اخیرا در بیت کوین کش شاهد آن بودیم. این ناهمگام سازی می‌تواند منجر به سازماندهی مجدد و غیرعمدی زنجیره شود و مسیرهای جدیدی برای حملات ماینینگ ارائه دهد.

مهم ترین نکته این است که اگر بیت کوین کش واقعا بخواهد از بلاک های ۳۲ مگابایتی استفاده کند، تعداد چشمگیری از کیف پول هایی که از بیت کوین کش پشتیبانی می‌کنند از کار خواهند افتاد. یکی از توسعه دهندگان در این خصوص گفت:

برای مثال اگر دائما از بلاک های ۳۲ مگابایتی استفاده کنیم، بخش عظیمی از کیف پول های پشتیبانی کننده از بیت کوین کش از بین خواهند رفت زیرا برای مدیریت افزایش ناگهانی ۳۰۰ برابری بار شبکه تدارک دیده نشده اند. در این صورت فقط به انجام معاملات نامناسب با یکدیگر می‌پردازید.

چرا کاربران باید بیت کوین کش را نسبت به بیت کوین ترجیح بدهند؟

علیرغم بازاریابی فعال توسط راجر ور و سایر افراد، به نظر می‌رسد که بیت کوین کش حتی از مزیت بلاک های بزرگ ۳۲ مگابایتی خود نیز استفاده نمی‌کند. یکی از افراد جامعه بیت کوین کش در این خصوص گفت:

هنگامی که حجم بلاک ها ۲ مگابایت بود می‌توانستیم آن را شتکوینی از بیت کوین بدانیم. شرایط فعلی کاملا نشان می‌دهد که ۲ مگابایت نامناسب است. من برای رسیدن به شتکوینی که عملا تمام قابلیت های آن مشکل دارد از بیت کوین صرف نظر نمی‌کنم.

با وجود ترکیبی از آمار ناامیدکننده این شبکه و خطر حملات ماینینگ، مشخص نیست که کاربران و سرمایه گذاران چرا باید بیت کوین کش را به بیت کوین ترجیح بدهند. به نظر می‌رسد تا زمانی که این مشکلات برطرف نشده باشد، بیت کوین کش نخواهد توانست با بیت کوین رقابت کند.

منبع سایت میهن بلاکچین

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

بیتکوین کش تحت تاثیرهاوینگ و سایه این اتفاق بر سودآوری ماینر ها

چهارشنبه پنجمین ارزدیجیتال بزرگ جهان از لحاظ سرمایه گذاری در بازار ، در حدود ساعت …

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام
    لطفا بفرمایید با ماینر اس ۹ چه ارزهایی را میتوان استخراج کرد
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر