صفحه اصلی / مقالات / چشم‌انداز استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۰ چگونه خواهد بود؟

چشم‌انداز استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۰ چگونه خواهد بود؟

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که در اواخر سال ۲۰۱۹ وضعیت استخراج بیت کوین در حالت سالمی بوده است و نرخ هش در شش ماه آخر تقریبا دو برابر شده است. فناوری‌های قدرتمند و کارآمدی وارد بازار استخراج شده‌اند و پیوسته از انرژی تجدیدپذیر نیز برای صنعت ماینینگ استفاده می‌شود.

وضعیت کل درآمد ایجاد شده توسط ماینر ها در سال ۲۰۱۹ کمی کمتر از سال ۲۰۱۸ بوده است؛ اما در مقایسه با سال ۲۰۱۷ بسیار بیشتر بوده است. اگرچه در فاصله نوامبر ۲۰۱۸ و ژوئن ۲۰۱۹ وضعیت استخراج خوب نبود و شاهد ورشکستگی‌های زیادی در این صنعت بودیم، اما در شش ماه آخر ۲۰۱۹ وضعیت به طور معجزه‌آسایی تغییر کرد و استخراج توسعه و گسترش بسیاری یافت.

اگرچه صنعت استخراج بیت کوین با این چشم انداز خوب وارد سال ۲۰۲۰ می‌شود اما توجه داشته باشید که عوامل مختلفی مانند نصف شدن پاداش استخراج، ظهور سخت افزار های جدید، افزایش نرخ هش و غیره بر این صنعت تاثیر گذار خواهند بود.

خبر های خوب برای نرخ هش استخراج بیت کوین در ۲۰۲۰

استخراج بیت کوین

بنا به گزارش CoinShares، نرخ هش بیت کوین در شش ماه آخر ۲۰۱۹ از حدودا ۵۰ اگزاهش در ثانیه به حدود ۹۰ اگزاهش رسید. این گزارش دلیل این افزایش را مربوط به ظهور نسل جدیدی از سخت افزار های قدرتمند و کارآمد می‌داند و در کنار آن به متوسط قیمت مستحکم و خوب بیت کوین هم اشاره می‌کند.

از زمان انتشار این خبر در ۳ دسامبر ۲۰۱۹، نرخ هش به طور مداوم در حال افزایش است.

استخراج بیت کوین

مدیر بخش تحقیق CoinShares ابراز داشته که این افزایش نرخ هش به دلیل اقدامات کشور چین انجام گرفته است که دارای حدود ۶۵ درصد نرخ هش جهان است. او ابراز داشت که این افزایش نرخ هش مربوط به بهبود فناوری و استفاده چین از کامپیوترها و سخت افزار های جدید و کارآمد بوده است.

او انتظار دارد که با رفتن این فناوری به بازار غرب، در آنجا نیز نرخ هش افزایش پیدا کند. او همچنین اظهار داشت که ماینر های چینی که خود از ابزار های جدیدی برای استخراج استفاده می‌کنند، ابزار های قدیمی خود مانند دستگاه آنت ماینر اس ناین (Antminer S9) را به کشورهایی مانند ایران و قزاقستان می‌فرستند.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که ماینرها تجهیزات قدیمی را با تجهیزات مدرن جایگزین می‌کنند و بنابراین نرخ هش افزایش بیشتری خواهد یافت و چشم‌انداز استخراج برای سال ۲۰۲۰ مثبت خواهد بود.

آیا چین به برتری خود در حوزه استخراج ادامه خواهد داد؟

با توجه به اینکه استخراج بیت کوین در جاهای دیگری نیز مانند شمال آمریکا، روسیه و خاورمیانه انجام می‌شود اما چین حدود ۶۵ درصد قدرت هش را به خود اختصاص داده است و با ورود به سال ۲۰۲۰ نیز همچنان این برتری بیشتر می‌شود. این قضیه باعث بروز نگرانی‌هایی شده است و بزرگترین ارز دیجیتال جهان را به نوعی متمرکز می‌کند.

عده‌ای بر این باورند که این قضیه جای نگرانی نیست و عواملی مانند هزینه ارزان برق و هزینه کمتر برای سرمایه اولیه در چین است که باعث گسترش استخراج در این کشور شده است. حکومت چین نیز اخیرا سیاست خود در قبال استخراج بیت کوین را تغییر داده و آن را یک صنعت نامطلوب نمی‌داند.

اما باز افرادی معتقدند که این مسئله جای نگرانی نیست زیرا استخراج در چین توسط افراد و شرکت ها انجام می‌شود و دولت درگیر استخراج نیست. آنها معتقدند که همچنین بسیاری از افراد استخراج کننده در کشور چین، چینی نیستند و از کشورهای دیگری برای استخراج به چین آمده‌اند.

هاوینگ ۲۰۲۰ چگونه بر استخراج بیت کوین تاثیر خواهد گذاشت؟

در نظرسنجی‌هایی که از مدیر عاملان و پیشگامان صنعت استخراج به عمل آمده است، مشخص شده که آنها اکثرا معتقدند که فرآیند هاوینگ سال ۲۰۲۰ بر استخراج بیت کوین بسیار تاثیر خواهد گذاشت. از آنجا که در هاوینگ پاداش استخراج نصف می‌شود، ماینر هایی که زیاد کارآمد نیستند، مجبور به ترک فعالیت‌های خود خواهند شد.

با توجه به روی دادن هاوینگ در بهار ۲۰۲۰، ابزارهای قدیمی مانند آنت ماینر اس ناین که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، کم کم عمر مفید خود را از دست می دهند. البته اگر قیمت بیت کوین افزایش پیدا کند و یا ماینر ها به برق ارزان دسترسی داشته باشند، باز این دستگاه‌ها سودآور خواهند بود.

اگر قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ افزایش پیدا نکند، نرخ هش نیز افت خواهد کرد اما اگر قیمت بیت کوین دو برابر شود، همچنان این نرخ هش فعلی باقی خواهد ماند. البته عده‌ای معتقدند که آگاهی مردم جهان به نسبت بیت کوین و بلاک چین بسیار افزایش یافته است و قیمت بیت کوین اگر دقیقا بعد از هاوینگ هم افزایش پیدا نکند، در ماه های بعدی حتما افزایش پیدا خواهد کرد.

بنابراین هاوینگ بر عوامل زیادی در صنعت استخراج بیت کوین تاثیر خواهد گذاشت. قیمت، نرخ هش و تجهیزات جدید از جمله این عامل‌ها هستند. البته هاوینگ بر عوامل دیگری نیز تاثیر خواهد گذاشت که هنوز برای ما شناخته شده نیستند. هاوینگ ذهن همه افراد درگیر در استخراج بیت کوین را به خود مشغول کرده است.

به منظور جبران هزینه های استخراج، لازم است که قیمت بیت کوین در قبل و بعد از هاوینگ افزایش پیدا کند. در صورتی که قیمت بیت کوین افزایش پیدا نکند، بسیاری از سخت افزار های قدیمی را نمی توان مورد استفاده قرار داد و این نرخ هش شبکه را بسیار پایین خواهد آورد.

آیا فناوری استخراج در ۲۰۲۰ تکامل خواهد یافت؟

برخی از کارشناسان معتقدند که صنعت استخراج بیت کوین با سرعتی بسیار بیشتر از سرعت تکامل سخت افزار های ماینینگ در حال تکامل است. امروزه رقابت زیادی در میان شرکت‌های سازنده سخت افزار های استخراج وجود دارد. این کارشناسان معتقدند که این صنعت در سال ۲۰۲۰ بیشتر غیر متمرکز خواهد شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که سخت افزار های جدید برای استخراج بیت کوین حدودا ۵ برابر سخت افزار های قدیمی تواناتر هستند و ظرفیت جدیدی وارد شبکه بیت کوین شده است. ضرورت استفاده از این فناوری جدید در سال ۲۰۲۰ بسیار حس می‌شود. فناوری جدید به مصرف انرژی نیز توجه کرده است و استفاده از انرژی‌های پاکیزه مانند انرژی خورشید را سرلوحه کار خود قرار داده است.

البته این سرمایه گذاری جدید بستگی به این خواهد داشت که استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۰ همچنان سودآور باشد. بزرگترین نگرانی در این زمینه این است که بیت کوین نتواند قیمت مناسب برای استخراج را حفظ کند. پایداری قیمت بیت کوین برای صنعت استخراج بسیار مهم است و اگرچه اکثر صنایع می توانند نوسانات کوتاه مدت را تحمل کنند اما متوسط قیمت بیت کوین لازم است که پایدار باشد. با توجه به حجم بازار ۱۵۰ میلیارد دلاری بیت کوین، نگرانی‌هایی در مورد دستکاری قیمت از جانب صرافی ها نیز مطرح است

منبع سایت میهن بلاکچین

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

بیتکوین کش تحت تاثیرهاوینگ و سایه این اتفاق بر سودآوری ماینر ها

چهارشنبه پنجمین ارزدیجیتال بزرگ جهان از لحاظ سرمایه گذاری در بازار ، در حدود ساعت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر