صفحه اصلی / تحلیل بازار / چطور می توان از رسیدن قیمت بیت کوین به سطح کف خود مطمئن بود؟

چطور می توان از رسیدن قیمت بیت کوین به سطح کف خود مطمئن بود؟

تحلیلگران بارها و بارها به مدت بیش از یک سال قیمت سطح کف بیت کوین را (به طرز اشتباه)  پیش بینی کردند. از آن زمان، قیمت ها به مقدار بسیار افت داشته اند. بنابراین، قبل از ورود به این حوزه ی مبهم، چطور می توان اطمینان حاصل کرد که این بار داستان فرق می کند؟

مقایسه سطح کف بیت کوین با سطوح کف سایر حباب ها

یک شیوه برای مقایسه سطح کف فعلی بازار میتواند توجه به سطوح کف بزرگ تاریخ باشد. به نظر می رسد، این یک روش معقولانه برای شروع باشد.

رقابت برای سطح کف
سقوط بیت کوین در برابر سایر رکود های ایجاد شده پس از حباب چگونه است

بیت کوین از نظر ارزشی قیمت بیشتری را در برابر تمام این حباب ها، به غیر از حباب داو جونز (در سال ۱۹۲۹) نسبت به قیمت اوج خود از دست داده است. و از نظر سرعت سقوط، بیت کوین با شدت بیشتری نسبت به همه سهام ها به جز سهام نفت (۲۰۰۸) و سهام کشور چین (۲۰۱۵) به سطح کف رسیده است.

در نمونه های بالا، سهام نزدک با قدرت زیادی کمانه کرده است و در مدت پنج سال پس از سطح کف، دو برابر شده است. هر چند، سقوط سهام کشور ژاپن، منجر به ایجاد دوره ای به نام رکود اقتصادی شد که به لاست دیکید (Lost Decade) مشهور است. بنابراین به نظر می رسد هیچ توافقی درمورد چگونگی قضاوت در مورد سطوح کف و اینکه آنها پس از آن چطور عملکردی خواهند داشت، وجود ندارد.

و به هر حال، اگر بیت کوین در برابر حباب های دیگر غیر قابل مقایسه بود، چه نیازی به مقایسه سطوح کف است؟

مقایسه سطح کف بیت کوین با سطوح کف سایر حباب های آن

شاید بهتر باشد به مقایسه حباب ها و سطوح کف قبلی بیت کوین بپردازیم. اگر چه اطلاعات کمی را برای پرداختن به این موضوع داریم، اما این اولین حباب بیت کوین نیست و حداقل موارد شبیه به هم را مقایسه می کنیم.

بنابراین، با توجه به چهار حباب بیت کوین و حداقل سه سطح کف موجود آن، چگونه می توان روند فعلی را مقایسه کرد؟

بیت کوین ۸۴ درصد از ارزشش را نسبت به اوج قیمت خود از دست داد. این کاهش ارزش، بین بازه ی سطوح کف قبلی یعنی ۸۳ الی ۹۴ درصد، واقع شده است. طبق نظر پیتر براندت، معامله گر کهنه کار و با تجربه بازار ارز دیجیتال، نمودار حاضر یک قیاس ناهمگن را برای سطح کف سال ۲۰۱۵ نشان می دهد و بیان می کند اگر تاریخ تکرار شود، یک شکست پارابولیک احتمالی دیگر نیز ممکن است روی دهد.

یک تحلیلگر با نام پلان بی (plan₿‏)، نمودار شاخص قدرت نسبی (RSI) را ارائه داد. طبق این نمودار مقدار RSI برابر با ۵۰ بوده و رو به افزایش است. سطح کف حاضر در این نمودار نیز با روند سطح کف سال ۲۰۱۵ قابل مقایسه است.

نکته: شاخص قدرت نسبی (RSI) یکی از اندیکاتور‌های پرکاربرد در بین تحلیلگران تکنیکال است. در تنظیمات RSI نیز عموما از تنظیم ۱۴ روزه استفاده می‌شود؛ این ‌اندیکاتور بین دو سطح صفر و ۱۰۰ در نوسان می‌باشد. در این بین، دو سطح کلیدی ۳۰ و ۷۰ را به ترتیب به عنوان سطوح اشباع فروش و اشباع خرید می‌نامند. به این معنی که هر گاه مقدار RSI از عدد ۳۰ کمتر شود به این معنی است که شاهد فروش‌های افراطی در بازار هستیم و لذا امکان کاهش فشار فروش و صعود قیمت وجود دارد. برعکس، عبور RSI از سطح ۷۰ به سمت بالا به معنی انجام خریدهای افراطی در بازار است که در نهایت این خریدها ممکن است هر لحظه به پایان رسیده و شاهد نزول قیمت باشیم.

همچنین این تحلیلگر، توییتی را از ماه گذشته دوباره پست کرد. این توییت در مورد پنج شاخص که چرا بیت کوین به زیر قیمت ۲۰۰۰ دلار سقوط نخواهد کرد، بود. تمام شاخص ها در ماه گذشته حتی قوی تر شده اند که در نتیجه بیت کوین را به رویداد نصف شدن پاداش استخراج در سال های آینده، یک ماه نزدیک تر کرده اند. طبق تاریخ، در رویداد نصف شدن پاداش استخراج نیز همیشه افزایش های بزرگ قیمت وجود داشته است.

تمام شاخص ها و داده های تاریخی جهان نمی توانند تضمین کنند که بیت کوین به سطح کف رسیده است. با این حال آنها اقدام به چنین کاری می کنند و به طور واضح نشان می دهند این بار ممکن است این مسئله واقعا متفاوت باشد.

سودهای اخیر و وجود موقعیت های متعاقب بعدی، بیت کوین را به یک فضای خوب برای انجام تجارت تبدیل کرده است. هنگامی که سطح کف بیت کوین به درستی مورد تایید واقع شد، قیمت بیت کوین به خوبی در مسیر بازگشت خود به سمت بالا قرار خواهد گرفت.

منبع سایت کوین سرا

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

قیمت بیتکوین کش و دیجی بایت : دیجی بایت تنها ستاره در یک بازار کسل کننده

با وجود پیشرفت های تکنولوژیکی ، اکثر آلتکوین ها نتوانسته اند سطح قیمت قبلی خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر