صفحه اصلی / مقالات / قیمت بیت کوین بعد از نصف شدن پاداش استخراج به ۵۵۰۰۰ دلار خواهد رسید

قیمت بیت کوین بعد از نصف شدن پاداش استخراج به ۵۵۰۰۰ دلار خواهد رسید

با توجه به یک مدل جدید پیش بینی قیمت، احتمال دارد تا سال ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ قیمت بیت کوین به ۵۵۰۰۰ دلار برسد. در این پیش بینی، عوامل دخیل در کاهش عرضه بازار به عنوان محرک مستقیم افزایش ارزش بازار قلمداد می شوند.

ارزش بازار ۱ تریلیون دلاری بعد از سال ۲۰۲۰

تحلیلگر بازار بیت کوین با نام پلان بی در خبرگزاری مدیوم، نمودار جالبی که بیانگر تاثیر کمتر شدن عرضه بیت کوین در پی رویداد نصف شدن پاداش آن واقع در ماه مه ۲۰۲۰ است را به انتشار گذاشت. طبق فرضیه او، نسبت ارزش بازار به میزان عرضه سالیانه (stock-to-flow) مستقیما بر ارزش دارایی تاثیر می گذارد.

نکته: (SF(stock-to-flow به معنای نسبت ارزش بازار به میزان عرضه سالیانه است. جهت محاسبه ی آن، ارزش کل فعلی بازار یک دارایی را بر مقدار عرضه سالیانه آن تقسیم می کنیم.

از آنجایی که در این مدل داده های ورودی آن بر اساس فرمول قانون قدرت (BTC = a*SF^b) است، از تقسیم ارزش بازار بر میزان عرضه سالیانه (SF) استفاده می کند. در این فرمول b به عنوان بُعد فراکتال برای پیش بینی قیمت احتمالی بیت کوین است.

طبق این مدل:

ارزش بازار پیش بینی شده بیت کوین پس از نصف شدن پاداش استخراج در ماه مه ۲۰۲۰، یک تریلیون خواهد بود که به معنی افزایش قیمت بیت کوین به ۵۵۰۰۰ دلار است.

نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین منجر به کاهش عرضه بیت کوین می شود

همانطور که پیش از این در سایت کوین سرا گزارش شد، مرحله ی بعدی نصف شدن پاداش بیت کوین منجر به کاهش مقدار استخراج آن می شود و در واقع پاداش استخراج هر بلاک از ۱۲٫۵ بیت کوین به ۶٫۲۵ بیت کوین کاهش خواهد یافت. در نتیجه، این امر عرضه بیت کوین را کاهش داده و در واقع می تواند پیامدهای عظیمی را بر قیمت داشته باشد.

آخرین رویداد نصف شدن پاداش استخراج، در تابستان سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاد. آن رویداد هنگامی بود که قیمت بیت کوین طی یک حرکت افزایشی بزرگ تا قیمت تاریخی خود به حدود ۲۰۰۰۰ دلار در دسامبر ۲۰۱۷ رسید.

با توجه به اینکه تاریخ معمولا تکرار می شود، مرحله ی بعدی نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین احتمالا تاثیر قابل توجهی بر روی بازار خواهد داشت.

پلان بیان می کند:

در هر مرحله از نصف شدن پاداش استخراج (مقدار نسبت ارزش بازار به میزان عرضه سالیانه)SF دوبرابر می شود و بدین ترتیب ارزش بازار تا ۱۰ برابر افزایش پیدا می کند. این یک عامل پایدار است.

این تحلیلگر، شباهت هایی را بین نرخ SF بیت کوین و فلزات گرانبها به تصویر می کشد. قابل به ذکر است که ارزش بازار بیت کوین در طول اوج قیمت آن، ۲۳۰ میلیارد دلار بود که طبق گفته ی  پلان بی، بسیار نزدیک به ارزش بازار نقره بوده است:

جالب اینجاست، با اینکه طلا و نقره بازارهای کاملا متفاوتی با بیت کوین دارند، SF آنها با مدل ارزشی بیت کوین در یک راستا قرار دارد. این امر اعتماد بیشتری را به این مدل پیش بینی می دهد.

وی بیان می کند، اگر این روند ادامه یابد، رویداد نصف شدن پاداش استخراج می تواند ارزش بیت کوین را به طلا نزدیک تر کند. او افزود:

با توجه به اینکه رویداد نصف شدن چنین تاثیری برSF دارد، من ماه های سال را  تا زمان رویداد نصف شدن بعدی با یک رنگ متفاوت در نمودار نشان می دهم. نصف شدن بعدی در ماه مه ۲۰۲۰ قرار می گیرد. SF فعلی بیت کوین ۲۵ است که دو برابر افزایش و به رقم ۵۰ خواهد رسید. (SF طلا= ۶۲)

بیت کوین بهتر از طلا است

بیت کوین اولین چیز کمیاب دیجیتال در جهان است و اغلب اوقات به عنوان طلای دیجیتال همتا  یا طلای شماره ۲ نامگذاری شده است.

با اینکه کمیاب است، به راحتی می تواند ذخیره شده و از طریق اینترنت، رادیو و حتی ماهواره ارسال شود. بنابراین جای تعجب نیست، افرادی که قیمت بیت کوین را پیش بینی می کنند نسبت به پیشگویان طلا در عصر دیجیتال محبوب تر خواهند بود. دوقلوهای وینکلاوس در اوایل امسال گفتند، “ما معتقدیم که بیت کوین برای ایفای نقش طلا، از خود طلا بهتر است. اگر حق با ما باشد، طبیعتا در طول زمان ارزش بازار بیت کوین از ارزش بازار دلار (که تقریبا ۷ تریلیون دلار است) بیشتر خواهد شد.”

اگر بیت کوین واقعا از الگوی قیمت تاریخی خود پیروی کند، قیمت ۵۵۰۰۰ دلار و ارزش بازار ۱ تریلیون دلار تنها شروع کار خواهد بود.

با وجود اینکه در حال حاضر ۱۷٫۶ میلیون بیت کوین نسبت به مقدار عرضه کلی آن به مقدار ۲۱ میلیون استخراج شده است، در حال حاضر حدود ۱۸۰۰ بیت کوین در روز یا حدود ۷ میلیون دلار بیت کوین در بازار استخراج می شود. علاوه بر این، مرحله ی بعدی رویداد نصف شدن پاداش استخراج  به معنای این است که نرخ تورم تا ۲ درصد کاهش و یا به زیر هدف تورم ذخایر فدرال کاهش پیدا می کند.

به عبارتی دیگر، در طول دهه ی بعدی کاهش عرضه بیت کوین در بازار احساس خواهد شد.

منبع سایت کوین سرا

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

بیتکوین کش تحت تاثیرهاوینگ و سایه این اتفاق بر سودآوری ماینر ها

چهارشنبه پنجمین ارزدیجیتال بزرگ جهان از لحاظ سرمایه گذاری در بازار ، در حدود ساعت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر