صفحه اصلی / آموزش / ارز دیجیتال / داستان تایید تراکنش‌ های بیت‌کوین به طور ساده و مختصر!

داستان تایید تراکنش‌ های بیت‌کوین به طور ساده و مختصر!

Related image

اگر از دنبال کننده های ارزهای دیجیتال باشید حتما میدانید که برای انجام موفقیت آمیز  تراکنش خود نیاز به تایید شدن آن دارید. اما تعابیر متفاوتی از “تایید شدن” وجود دارد.

با مثالی از تراکنشی در بیت‌کوین این موضوع را توضیح می‌دهیم.

شما به عنوان یک کاربر بیت‌کوین که صاحب کیف پول هستید، یک تراکنش را آغاز میکنید. تراکنش شما به یک گره کامل (Full Node) ارسال می‌شود و بعد از بررسی لازم، این تراکنش تایید یا رد می‌شود. در صورت تایید شدن در این مرحله تراکنش شما Verify شده است.

اگر تراکنش شما تایید شد، به مرحله‌ی بعد می‌رود و اگر تایید نشد؛ لغو می‌شود. علت لغو شدن در این مرحله می‌تواند عدم موجودی کافی کیف شما، وجود مشکل دوبار خرج کردن(Double Spending) و یا متعلق نبودن آن تراکنش به شما باشد. در این صورت تراکنش لغو می‌شود.

تایید شدن تراکنش ها به چه شکل است؟

در مرحله‌ی بعد، تراکنش شما در شبکه ارسال (Broadcast) می‌شود و منتظر می‌ماند تا یک ماینر آن را انتخاب کند و در بلاک جدیدی که قصد دارد آن را به بلاک‌چین اضافه کند؛ وارد کند. پس از اینکه بلاکی که تراکنش شما در آن است به بلاک‌چین اضافه شد، تراکنش شما انجام و به اصطلاح confirm می‌شود. پس از آن هر بلاکی که روی بلاک شما به بلاک‌چین اضافه شود یک confirmation برای تراکنش شما به همراه دارد. برای اتمام کامل تراکنش، نیاز است حداقل تعداد این بلاک‌ها به ۳ برسد.

تایید یک تراکنش، همزمان توسط دو ماینر!

قبل از اینکه به ادامه مثال بپردازیم لازم است موردی که ممکن است در این مرحله پیش بیاید را توضیح دهیم. گاهی اتفاق میوفتد که یک بلاک که شامل چندین تراکنش است به طور همزمان توسط دو یا چند ماینر، ماین یا تایید شود و به بلاک‌چین اضافه می‌شود. در این صورت چه اتفاقی میوفتد؟ هر دو ماینر بلاک ماین شده را به بلاک‌چین اضافه کرده و طبق روال عادی بلاک‌های جدید روی آن اضافه می‌شوند. در اینجا بلاک‌چین به دو یا چند رشته یا زنجیره تقسیم می‌شود. اما از آنجا که زنجیره‌ی اصلی باید یکتا باشد، در نهایت یکی از این رشته‌ها باید باقی بماند و سایرین حذف شوند. اما کدام رشته؟ رشته‌ایی که در آن بیشترین تعداد بلاک روی بلاک یاد شده ساخته شده باشد نجات پیدا می‌کند و تراکنش‌های آن کامل می‌شود. اما تراکنش دیگر رشته‌ها که از بین رفته‌اند به کیف پول صاحبین خود بازمی‌گردند. به همین دلیل است که تعداد confirm های توصیه شده برای هر تراکنش عدد ۶ است.

حال به ادامه‌ی مثالمان بپردازیم

اگر تراکنش شما بعد از تقریبا ۲ ساعت هیچ تاییدی نگرفت به این معناست که هیچ ماینری مایل نبوده تراکنش شما را انتخاب کند. علت این اتفاق میتواند کم بودن پاداشی که شما برای ماین کردن تراکنش خود در نظر گرفته‌اید؛ باشد و یا شلوغ بودن بیش از حد شبکه!

اتفاقی که برای این گونه تراکنش‌ها میوفتد این است که تا زمانی که ماینری آن را انتخاب کند در حالت انتظار می‌مانند و بر خلاف گفته‌ها هرگز از بین نمی‌روند یا تاریخ انقضای آن‌ها نمی‌گذرد. اما برخی از کیف پول‌ها راهکرد خود را برای روبه‌رو شدن با این اتفاق دارند و بعد از چند روز آن تراکنش را از لیست تراکنش‌ها حذف می‌کنند و مبلغ آن را بازمی‌گردانند و اگر شما همچنان قصد انجام آن تراکنش را دارید می‌توانید با گذاشتن پاداش بیشتر، شانس انجام تراکنش خود را افزایش دهید.

منبع سایت میهن بلاکچین

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

مقدمه ای ساده پیرامون مفهوم استخر های سیاه (Dark Pools)

توسط ایوب کریمی استخر های سیاه (Dark Pools) به مجراهایی خصوصی گفته می شوند که برای تسهیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر