صفحه اصلی / تحلیل بازار / چرا هاوینگ بعدی مانند قبل، باعث پامپ بیت کوین نمی شود؟

چرا هاوینگ بعدی مانند قبل، باعث پامپ بیت کوین نمی شود؟

Image result for bitcoins-next-halving-may-not-pump-the-price

چه شما آن را halving (هاوینگ یا نصف شدن پاداش بلاک) یا halvening بدانید یکی از معدود چیزهایی که می توانیم در حوزه کریپتو از آن اطمینان داشته باشیم این است که مکالمه پیرامون افت آتی بیت کوین در پاداش ماینینگ طی شش ماه آینده شدت می گیرد.

چرا؟ زیرا هاوینگ قبلی باعث حرکت گاوی قیمت شد و چه کسی حرکت گاوی را دوست ندارد؟

بسیاری باور دارند که هاوینگ بعدی تاثیری مشابه خواهد داشت و این تنها باور به اینکه تاریخ خود را تکرار می کند نیست بلکه الگو ها از این نظریه حمایت می کنند. اما اگر انتظار حرکت گاوی وجود دارد چرا تا به حال اتفاق نیافتاده است؟ چرا هاوینگ تاکنون روی قیمت تاثیر نداشته است؟

زیرا هاوینگ بیشتر از یک رویداد است و در این مورد مانند یک روایت نامشخص است.

تاثیر هاوینگ بر افزایش قیمت

در ابتدا به بررسی این می پردازیم که هاوینگ چیست و چرا اتفاق می افتد.

پروتکل بیت کوین برای کنترل تورم با سقف سختی ۲۱ میلیون برنامه ریزی شد که بیت کوین های جدید با ریتم تدریجی و کنترل شده به عنوان پاداش پردازنده های شبکه (ماینرها) وارد سیستم می شوند. میزان تولید شده آنها در هر چهار سال نصف می شود و ظاهرا از تشدید سختی معادن طلا تقلید می کند.

در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲، پاداش اولیه ی ۵۰ بیت کوین جدید به ۲۵ نصف شد و از ۹ جولای ۲۰۱۶ ماینر ها برای پردازش هر بلاک ۱۲/۵ بیت کوین دریافت می کنند. هاوینگ بعدی که پس از آن پاداش شبکه ۶/۲۵ بیت کوین برای هر بلاک خواهد بود در ماه مه ۲۰۲۰ اتفاق می افتد.

هاوینگ

نمودار فوق نشان می دهد که قیمت (که با خط آبی روشن نشان داده شده است) قبل از هر یک از هاوینگ های قبلی افزایش داشته و تا مدتی ادامه دارد. با این حال مجموعه داده ها محدود است زیرا بازار تنها دو مورد از این رویداد را تجربه کرده است و می توان فرض کرد که این الگو تکرار خواهد شد. در اینجا تحلیل های فاندامنتال عرضه/تقاضا وارد می شود.

شوک عرضه

Tuur Demeester سرمایه گذار و تحلیلگر بیت کوین خاطرنشان کرد که برای حفظ قیمت بیت کوین تا بیش از ۸۰۰۰ دلار تا هاوینگ بعدی، باید ۲/۹ میلیارد دلار سرمایه به بازار وارد شود تا تأثیر بیت کوین های جدیدی که وارد سیستم می شوند را جبران کند. حتی با فرض اینکه رشد سرمایه گذاری ثابت می ماند، کاهش فشار فروش پس از هاوینگ (با کاهش تعداد کوین های جدید که به بازار می آیند) منجر به افزایش قیمت می شود.

یک تریدر با نام مستعار Plan B یک قدم جلوتر رفته و از نسبت انباشت به جریان (S2F) که موجودی فعلی را بر اساس تولید سالانه جدا می کند استفاده کرده تا مدلی ایجاد کند که با احتساب حرکت های قبلی قیمت، و با استفاده از طلا و نقره به عنوان معیار قیمت بیت کوین را دقت بالا پیش بینی می کند. این مدل قیمت بیت کوین را پس از هاوینگ بعدی تقریباً ۶۰۰۰۰ دلار پیش بینی می کند (خط سیاه در نمودار بالا).

گرچه این مدل، منتقدان خودش را دارد اما تحت آزمایش دقیق قرار گرفته است و به نظر می رسد که این بازگشت به گذشته ادامه دارد. همچنین این حس را دارد که کاهش عرضه باید ارزش را افزایش دهد. بنابراین چرا قیمت به سطح بالا نمی رسد؟

اینجاست که روایت وارد می شود.

از نظر تکنیکال هاوینگ یک رویداد “فاندامنتال” نیست چرا که از نظر سرمایه گذاری سنتی یک محرک ارزشی محسوب نمی شود. “فاندامنتال” در تحلیل دارایی به ویژگیهای متغیر و در عین حال قابل اندازه گیری اشاره می کند که موجب تحریک  ارزش می شود مانند سود، سایز بازار و ترازنامه. با این نگاه کمیاب شدن بیت کوین که از قبل برنامه ریزی شده فاندامنتال نیست بلکه واقعی است.

می توانیم امیدوار باشیم که خود حقایق برای تفسیر باز نیستند اما تأثیر آنها تقریبا همیشه وجود دارد. هیچ کس در اینکه که هاوینگ رخ می دهد شک ندارد اما روایت پیرامون تأثیر آن هنوز مشخص نیست.

به دلایل آن نگاه می کنیم.

دلایلی برای شکاکی!

اول اینکه برخی استدلال می کنند که در حال حاضر هاوینگ روی قیمت تاثیر گذاشته است. اوایل امسال از ۳۳۰۰ دلار به ۱۲۰۰۰ دلار رسید و به همین دلیل بود. این بحث از نظر توزیع اطلاعات نسبتا کارآمد است، بنابراین سرمایه گذاران باهوش می توانند تعدیل عرضه را در مدلهای خود گنجانده و بر این اساس موضع بگیرند.

دوم اینکه مدل ها با هم جور می شوند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. اکوسیستم بیت کوین امروزه بسیار متفاوت از هاوینگ قبلی است: چهار سال پیش، بازارهای اوراق مشتقه کریپتو در مراحل ابتدایی خود بودند، درگیری سازمانی کم تر بود و چارچوبهای ارزش گذاری عملا وجود نداشتند. بی دلیل نیست که سرمایه گذاران باور کنند که “این بار فرق می کند.”

برخی از نفوذی های این صنعت می گویند، اگر هاوینگ درآمد ماینر ها را كاهش دهد و بسیاری از ماینر های كوچك را از بازار بیرون کند، می تواند تبعات منفی داشته باشد. درست است این می تواند با افزایش قیمت جبران شود اما اگر این نتیجه متناسب نباشد، افزایش تمرکز شبکه می تواند در مورد امنیت نگرانی ایجاد کند.

همچنین در بازارهای سنتی قیمت به ندرت تابع عرضه است. بیشتر تحت تاثیر تقاضا است که مدل S2F آن را در نظر نمی گیرد. در صورت عدم وجود مورد استفاده فاندامنتال و گسترده تقاضا در بازارهای کریپتو روایت محور است.

 گاوها به پیش می روند

با این حال در منطق بازگشتی تقاضا می تواند تحت تأثیر روایت هاوینگ قرار گیرد. انتظار گسترده ای مبنی بر تاثیرگذاری هاوینگ بر قیمت می تواند تقاضای بیت کوین را به عنوان یک دارایی مستعد سرمایه گذاری، تحریک کند و این موضوع بر قیمت آن تأثیر می گذارد و به ویژه به عنوان سرمایه گذاران جدید که با الگوی عرضه و همبستگی تاریخی جذب شده اند، وارد این بخش می شوند.

اینجا یک ریسک نامتقارن وارد می شود: شانس اینکه مدل ها اشتباه باشند و من همه چیز را از دست دهم تأثیر کمتری روی سبد من خواهد گذاشت تا اینکه مدل ها درست باشند و من ۵۰۰ درصد بازده داشته باشم. بنابراین حتی اگر مدل های عرضه محور سعی در نوشتن اصول سرمایه گذاری سنتی دارند  بدان معنی نیست که ما شاهد افزایش قیمت نخواهیم بود.

اگر این اتفاق بیفتد روایت پیرامون اینکه مدلهای مبتنی بر عرضه درست بوده اند (حتی اگر علت آن نباشند) جمع می شود. می توانیم به چرخه گیج کننده تأثیر روایت بر قیمت پایان دهیم. با این وجود در ماه های آینده این تنها ویژگی گیج کننده بازارهای کریپتو نخواهد بود. همهمه های پیرامون برنامه عرضه بیت کوین اقتصاد منحصر به فرد آن را برجسته می کند که به وقت خود علاقه سرمایه گذاران بیشتر را نیز بیدار می کند. اگر این مساله منجر به ورود بیشتر در زمان کاهش عرضه جدید شود، نمودارهایی که حرکت پس از هاوینگ را پیش بینی می کنند درست از آب در می آیند. سپس دوباره روایت ها بی ثبات می شوند و سرمایه گذاری شجاع است که فرض کند همین گونه می ماند.

آنها به ندرت در انزوا پیشرفت می کنند و بسیاری از موارد بیرون از اینجا وجود دارد که می توانند بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارند. به هر حال نمی توان انکار کرد که ظهور مدل های پیش بینی گامی مثبت است که به در درک پویایی بازار و نقش بیت کوین در یک بازار مالی وسیع تر کمک خواهد کرد. بدون شک سرمایه گذاران ماهر از اینها استقبال می کنند و فرضیات اساسی را با مقداری شکاکیت درمان می کنند.

منبع سایت میهن بلاکچین

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

آلتکوین ها در راه بازیابی نقش خود در بازار

با توجه به مقاومت موجود در رشد قیمت بیتکوین عده ای از تحلیلگران نظر متفاوتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر