صفحه اصلی / آموزش / تریدینگ / ۷ اندیکاتور مهم برای انجام تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال کدام یک هستند؟

۷ اندیکاتور مهم برای انجام تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال کدام یک هستند؟

به عنوان یکی از اعضای جامعه کریپتو می‌توانیم بگوییم که مباحث بسیار زیادی در خصوص نحوه تحلیل فاندامنتال دارایی های دیجیتال وجود دارد. ما شاهد اطلاعات و مباحث بسیار زیادی درباره تحلیل فنی در سراسر اینترنت، از گروه های فیسبوکی تا سایت ردیت و توییت های کریپتویی هستیم. کریس برنیسک (Chris Burnisk) کتابی با عنوان “دارایی های دیجیتال: راهنمای سرمایه گذاران خلاق برای بیت کوین و فراتر از آن” نوشته است و اولین بار عبارت دارایی های دیجیتال را به جای ارزهای دیجیتال برای تعریف دارایی هایی شنیدیم که از بلاک چین و سایر فناوری های دفترکل توزیع شده استفاده می‌کنند. در این کتاب، برنیسک مثال خوبی برای چگونگی انجام تحلیل فاندامنتال عنوان می‌کند.

اکثر تحلیل های فاندامنتال حول فعالیت شبکه می‌چرخد. اکثر دارایی های دیجیتال، شبکه‌هایی منطقی یا فیزیکی هستند. بعضی از بلاک چین ها که مجموعه نودهای غیرمتمرکز هستند، کد متن باز مشابهی را اجرا می‌کنند. این نودها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و تمام اطلاعات مشابه را در یک صف قرار می‌دهند تا تمام نودها اطلاعات مشابه با ترتیب یکسانی را ثبت کنند. این شبکه ها، فیزیکی می‌باشند. سایر دارایی های دیجیتال، پروتکل های مبتنی بر توکن می‌باشند. کاربران این دارایی ها با یکدیگر تشکیل یک شبکه می دهند تا پروتکل یا سرویسی را ارائه دهند. این دارایی ها بر بستر پلتفرم بلاک چین نظیر اتریوم یا EOS اجرا می‌شوند اما خود توکن ها بلاک‌چین نمی‌باشند. این دارایی های دیجیتال علی رغم اینکه شبکه های منطقی هستند، اما هم چنان شبکه محسوب می‌شوند.

فارغ از اینکه دارایی های دیجیتال، شبکه های منطقی هستند یا فیزیکی، ارزش اصلی دارایی دیجیتال به دلیل شبکه بودن آن است. بسیاری از افراد حاضر در جامعه کریپتو, این نکته را تایید می‌کنند که دارایی های دیجیتال ارزش خود را از طریق اثرات شبکه به دست می‌آورند. اثر شبکه یک اثر مثبت در تجارت و اقتصاد است که بیان می‌کند افزایش کاربران کالا یا خدمات مشخص، باعث افزایش ارزش آن محصول می‌شود. اگر اثر شبکه برای دارایی های دیجیتال وجود داشته باشد، پس قانون متکالف (Metcalfe) نیز در نحوه ارزشگذاری این دارایی ها نقش مهمی ایفا می‌کند.

قانون متکالف

اگر بخواهیم از این نکته استفاده کنیم که فعالیت شبکه، کلید درک ارزش دارایی دیجیتال است، پس باید قانون متکالف را نیز یاد بگیریم. این قانون بیان می‌کند که ارزش شبکه ارتباط مستقیمی با مجذور تعداد کاربران متصل دارد. به عبارت ساده تر، هرچه افراد بیشتری از دارایی دیجیتال مورد نظر استفاده کنند، ارزش آن به دلیل اثر شبکه افزایش می‌یابد. افزایش خطی تعداد کاربران باعث افزایش تصاعدی ارزش شبکه می‌شود. برای مثال، اگر تعداد کاربران متصل به شبکه دو برابر شود، ارزش شبکه ۴ برابر افزایش می‌یابد. به همین دلیل است که این قانون، کلید درک فعالیت شبکه است تا بتوانیم رویکردی اساسی برای ارزشگذاری دارایی های دیجیتال اتخاذ کنیم. قابلیت رشد غیرخطی، کلید درک ارزش دارایی های دیجیتال است.

۷ اندیکاتور و نسبت (Ratios) مهم مورد استفاده برای تحلیل فاندامنتال

برای داشتن رویکردی مثبت در خصوص سرمایه گذاری، انجام تحلیل فاندامنتال اقدامی بسیار مهم است. برای انجام این نوع تحلیل می‌توان از ۳ اندیکاتور و ۴ نسبت ذیل استفاده کرد.

۳ اندیکاتور مورد نظر عبارتند از:

  • آدرس های منحصر به فرد (روزانه)
  • ارزش تراکنش (روزانه)
  • هزینه ماینیگ (روزانه)

هر اندیکاتور، روند صعودی، نزولی یا ثابت را نشان می‌دهد. اگر روند، صعودی باشد به آن روند گاوی، اگر نزولی باشد به آن روند خرسی و اگر ثابت باشد به آن روند خنثی می‌گویند.

۴ نسبت مورد نظر نیز عبارتند از:

  • نسبت NVT: اگر مقدار این نسبت کمتر از ۱۵ باشد روند صعودی است، و اگر بیشتر از ۲۵ باشد روند نزولی است.
  • نسبت MVRV: اگر مقدار این نسبت کمتر از ۱.۵ باشد نشان دهنده مقدار کمتر از ارزش واقعی است و اگر بیشتر از ۳.۵ باشد نشان دهنده مقدار بیشتر از ارزش واقعی می‌باشد.
  • چندگانه مایر: اگر مقدار آن کمتر از ۱.۰ باشد روند صعودی و اگر بیشتر از ۲.۴ باشد روند نزولی است.
  • نسبت P/BE ماینینگ: اگر مقدار آن کمتر از ۱.۲ باشد روند صعودی و اگر بیشتر از ۳.۲ باشد روند نزولی است.

هر کدام از این نسبت ها دو کران دارند، کران بالا و کران پایین. در ادامه مقاله به بررسی هرکدام از این نسبت ها می‌پردازیم.

نسبت ارزش شبکه به تراکنش ها (NVT) یا نسبت P/E کریپتو

یکی از نسبت های اصلی برای درک تحلیل فاندامنتال دارایی های دیجیتال، نسبت ارزش شبکه به تراکنش ها می‌باشد. این نسبت حاصل ارزش شبکه که همان ارزش بازار می‌باشد، تقسیم بر تراکنش های شبکه است. ما می‌خواهیم رابطه بین ارزش کلی شبکه و نحوه ارتباط آن با فعالیت شبکه را مشاهده کنیم. معمولا به این نسبت، نسبت P/E کریپتو نیز می‌گویند، زیرا یکی از اصلی ترین معیارهای تعیین ارزش فاندامنتال است. اگر دارایی دیجیتال دارای ارزش شبکه (ارزش بازار) بسیار زیاد و فعالیت شبکه کمی باشد، نسبت NVT آن افزایش می‌یابد. اگر دارایی دیجیتال، ارزش شبکه متوسط و فعالیت شبکه زیادی داشته باشد، نسبت NVT آن کاهش خواهد یافت.

اندیکاتور آدرس های منحصر به فرد شبکه (روزانه)

آدرس های منحصر به فرد یکی از اندیکاتورهای اصلی و مهم است زیرا نشان می‌دهد چند نفر در هر موقع از روز از شبکه استفاده می‌کنند. ما برای مشاهده روندها، این اندیکاتور را به کار می‌بریم. اگر روند و استفاده از شبکه صعودی باشد می‌توانیم انتظار داشته باشیم که ارزش شبکه نیز افزایش خواهد یافت. اگر مجددا به تعریف قانون متکالف نگاهی بیاندازیم، متوجه می‌شویم که تعداد کاربران در تعیین ارزش شبکه نقش مهمی را ایفا می‌کند. به جای آنکه ارزش شبکه را به تعداد کاربران نسبت دهیم، از روند استفاده می‌کنیم. آیا افرادی بیشتری از شبکه استفاده می‌کنند یا افراد کمتری به استفاده از آن می‌پردازند؟

اندیکاتور ارزش تراکنش شبکه (روزانه)

تحلیل آدرس های منحصر به فرد فقط نیمی از فعالیت شبکه را برای شما بازگو می‌کند. اگر می‌خواهید ارزش شبکه را ارزیابی کنید، باید به این موضوع دقت کنید که در بازه زمانی مشخص چه مقدار سرمایه جابه‌جا شده است. اندیکاتور ارزش تراکنش شبکه روندی را در اختیار شما قرار می‌دهد که نشان می‌دهد میزان ارزش و سرمایه انتقال داده شده در شبکه صعودی، نزولی یا ثابت بوده است. اگر ارزش روزانه صعودی باشد پس ارزش کلی شبکه نیز باید صعودی باشد. در مقابل، اگر ارزش روزانه نزولی باشد پس ارزش شبکه نیز باید نزولی شود. از این اندیکاتور برای ایجاد روند استفاده می‌شود و برای ارزیابی معیارها یا فرآیندها به کار گرفته نمی‌شود. هرچه ارزش بیشتری در شبکه انتقال داده شده باشد، شبکه با ارزش تر می‌باشد.

نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی (MVRV)

نسبت MVRV نسخه تخصصی تر نسبت NVT است. نسبت MVRV، نسبت بیت ارزش بازار شبکه به ارزش واقعی آن است. ارزش واقعی بر اساس ارزش بازاری محاسبه می‌شود که کوین ها و قیمت ها بر اساس قیمت بیت کوین در آخرین تراکنش می‌باشند. این نسبت، کوین های گمشده را حذف می‌کند و قیمتی را بر اساس هزینه کلی مشخص می‌کند. این امر به سرمایه گذار کمک می‌کند تا سطح پشتیبانی واقعی را بر اساس معاملات گذشته متوجه شود. کوین های گمشده یا از دست داده شده باعث اشتباه در محاسبات می‌شود و نسبت MVRV این اشتباهات را برطرف می‌کند. این نسبت توسط نیک کارتر از شرکت سرمایه گذاری Castle Island Ventures ایجاد شد. نسبت MVRV با حذف بعضی از موارد نامناسب، دید بهتری از ارزش شبکه را ارائه می‌دهد.

نسبت چندگانه مایر (MM)

نسبت چندگانه مایر یکی از معتبرترین نسبت ها می‌باشد. این نسبت به خاطر اسم تریس مایر یکی اولین سرمایه گذاران و تحلیلگران بیت کوین انتخاب شده است. این نسبت یک تخمین زننده آماری است که نسبت بین سطح قیمت و الگوی معاملاتی در میانگین حرکتی ۲۰۰ روزه را نشان می‌دهد. به عبارت ساده تر، نسبت چندگانه مایر برابر است با قیمت تقسیم بر میانگین حرکتی ۲۰۰ روزه

برای مثال اگر قیمت فعلی بیت کوین ۶۳۷۳.۸۵ دلار و میانگین حرکتی ۲۰۰ روزه آن ۷۱۴۲.۲۲ دلار باشد، نسبت چندگانه مایر ۰.۸۹ خواهد بود. می‌توانید نسبت چندگانه مایر را به طور روزانه در حساب کاربری توییتر TIPMayerMultiple بررسی کنید. اگر MM کمتر از ۱.۰ باشد روند صعودی و اگر بیشتر از ۲.۴ باشد روند نزولی می‌باشد. این نسبت بسیار ارزشمند است زیرا کم و بیش می‌تواند قیمت یکسال بعد را نیز پیش بینی کند.

نسبت قیمت به هزینه تمام شده ماینینگ (P/BE)

نسبت قیمت ارز دیجیتال به هزینه تمام شده ماینینگ آن برابر است با قیمت دارایی دیجیتال تقسیم بر هزینه استخراج آن. این نسبت فقط برای کوین های استخراج شده جوابگو است، نه توکن ها و کوین های از پیش استخراج شده. اکثر اوقات، از این نسبت برای یکی از دارایی های دیجیتال رزرو، بیت کوین یا اتر استفاده می‌شود.

برای مثال اگر قیمت بیت کوین ۶۴۰۰ دلار و هزینه تمام شده ماینینگ ۷۰۰۰ دلار باشد، نسبت P/BE برابر با ۰.۹۱ می‌شود. اگر این نسبت کمتر از ۱.۲ باشد صعودی و اگر بیشتر از ۳.۲ باشد نزولی می‌باشد.

به دو دلیل این نسبت بسیار مهم است. دلیل اول این است که سیستم ماینینگ یک سیستم بسته و پویا می‌باشد که همواره به دنبال برقراری توازن است. اگر هزینه ماینینگ بیشتر از قیمت ارز دیجیتال باشد، بعضی از ماینرها از ماینینگ دست خواهند کشید زیرا سودآور نیست و منتظر می‌مانند تا استخراج ارز دیجیتال از نظر اقتصادی منطقی شود. اگر قیمت ارز دیجیتال از هزینه ماینینگ بیشتر شود، ماینرهای جدیدی وارد این حوزه می‌شوند که متوجه سودآوری بالقوه آن شده اند. این ماینرهای جدید الگوریتم را مجبور به افزایش پیچیدگی، سخت تر شدن و گران تر شدن ماینینگ می‌کند. این مشکل مکانیزم اجماع گواه اثبات کار است. دلیل دوم نیز این است که این نسبت برای بک تست مناسب است. تحقیقات فاندسترت درصد احتمال درست بودن این نسبت را در خصوص پیش بینی قیمت بیت کوین در یکسال آینده نشان می‌دهد. این نسبت و رابطه بین قیمت ارز دیجیتال و هزینه ماینینگ آن موضوع مورد بحث و مهمی است. بعضی از افراد معتقدند رابطه ای بین این دو وجود ندارد.

اندیکاتور هزینه ماینینگ

بالاترین هزینه انجام تراکنش در شبکه بیت کوین بیش از ۵۰ دلار بوده است. هزینه ماینینگ در اواسط ماه ژانویه در حال کاهش بود. هم چنین کارمزد تراکنش نیز به طور چشمگیری کاهش می‌یافت و این به دلیل سقوط فعالیت شبکه بود. با وجود کاهش فعالیت شبکه، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که ارزش شبکه نیز کاهش شدیدی داشته باشد. در این حالت، اندیکاتور نزولی را برای شبکه بیت کوین شاهد بودیم.

اکنون نمودار زیر را مشاهده کنید که شروع روند صعودی در آگوست ۲۰۱۸ را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد که در آن تاریخ، تقاضا و فعالیت شبکه بیشتر و روند صعودی بود. این اندیکاتور صعودی برای بیت کوین می‌باشد.

همانطور که مشاهده کردید، هزینه ماینینگ اندیکاتور مهمی است که یکی از ابعادی را نشان می‌دهد که در خصوص بازار ارزهای دیجیتال باید در نظر بگیرید.

نتیجه گیری

برای تحلیل فاندامنتال از این ۳ اندیکاتور و ۴ نسبت استفاده می‌کنیم. در حال حاضر، دارایی های دیجیتال بسیار به یکدیگر مربوط اند و از شبکه بیت کوین برای تعیین دید کلی بر بازار کریپتو استفاده می‌کنیم.

شکل زیر، خلاصه ای از چارچوب تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال در سه ماه چهارم سال ۲۰۱۸ می‌باشد.

منبع سایت میهن بلاکچین

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

خط روند چیست و چه کاربردی در پیش بینی قیمت بیت کوین دارد؟

توسط ایمان کیمیایی در بازارهای مالی، خطوط روند خط های موربی هستند که روی نمودار ترسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر