صفحه اصلی / اخبار / اخبار خارجی / تایید تغییرات اعمالی در هارد فورک استانبول اتریوم!

تایید تغییرات اعمالی در هارد فورک استانبول اتریوم!

Image result for ethereum-devs-approve-first-2-code-changes-for-istanbul-hard-fork

دو پروپوزال بهبود اتریوم (EIP) که شامل تغییرات اساسی به روز رسانی بعدی اتریوم به نام استانبول است، تایید شد. این دو EIP اولین تغییرات کدی مربوط به فورک استانبول است که به صورت رسمی تایید شده است و قرار است در اکتبر سال جاری بر روی شبکه اصلی اتریوم، به صورت آزمایشی فعال شوند.

توسعه‌دهندگان اتریوم در نشستی آنلاین، بر سر انتخاب از بین ۳۰ پروپوزال موجود (EIP) برای تایید، رد کردن و یا به تعویق انداختن برای تغییرات سیستمی در قالب هارد فورک، به بحث پرداختند. هر چند که اکثر این EIP ها کماکان به بحث بیشتری نیاز دارند، اما این دو EIP به صورت رسمی تایید شده‌اند.

EIP 2024 و EIP 1702

EIP 2024 که در بعضی از مدارک با نام EIP 131 هم معرفی شده است، یک پیش کامپایل (PeCompile) به ماشین مجازی اتریوم (EVM) اضافه می‌کند. PreCompile ها یک عملیات گران قیمت بر روی بلاکچین اتریوم محسوب می‌شود و یک کارمزد ثابت و یا هزینه Gas ثابت دارد.

EIP 2024 یک PreCompile برای یک تابع هش به نام Blake2 تعریف می‌کند. گفته می‌شود این تابع هش درتایید اطلاعات بلاکچین، نسبت به توابع هش سنتی مانند SHA-3 اتریوم، سریع‌تر عمل می‌کند.

حالت‌های مختف Blake2 در حال حاضر در پروژه‌های ارز دیجیتال مانند کوین‌ با حریم خصوصی بالای Zcash و پلتفرم ثبت دامنه HandShake کاربرد دارند. EIP 2024 یک PreCompile برای نسخه‌ای از Blake2 به نام Blake2B تعریف می‌کند.

James Hancock یکی از سه نویسنده پشت EIP 2024 می‌گوید: Blake2B به این معناست که ما می توانیم تعامل مشترک با Zcash بر روی شبکه اصلی اتریوم داشته باشیم.

Zcash در پوشش اتریوم، با تراکنش‌های محافظت شده (Shielded)، می‌تواند کلی کاربردهای جالب داشته باشد.

از سوی دیگر EIP 1702، که توسط توسعه دهنده تکنولوژی‌های Parity به نام Wei Tang، نوشته شده است، امکان ارتقا راحت‌تر قرار دادهای هوشمند (Smat Contract) را فراهم می‌کند.

در حال حاضر برنامه های غیر متمرکز (Dapp) که بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می‌شوند، مبتنی بر غیرقابل تغییر بودن مجازی و کدهای خود-اجرا که به نام قراردادهای هوشمند شناخته می شوند، هستند.

این قراردادهای هوشمند از طریق ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Matchine) که گفته می‌شود قلب شبکه بلاکچین اتریوم است، تالیف و عملیاتی می‌شوند. این ماشین مجازی به عنوان موتور گسترش، هزاران Dapp ساخته شده بوسیله توسعه دهندگان عمل می‌کند.

انتظار می‌رود که در دراز مدت ماشین مجازی فعلی اتریوم، به یک کد پیاده شده بر روی وب (WebAssembly)، که از نظر زبان برنامه نویسی و عملکرد، انعطاف‌پذیری خیلی بیشتری را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد، ارتقا یابد.

EIP 1702 یک روش جدید را برای هارد فورک (Hard Fork) به نام نسخه گذاری حساب‌ها (Account Versioning) را معرفی می‌کند، که به واسطه آن ارتقا ماشین مجازی اتریوم و یا تعریف ماشین های مجازی جدید در شبکه بسیار راحت‌تر می‌شود.

Tang در پروپوزال خود توضیح می‌دهد:

با مجاز کردن نسخه گذاری اکانت‌ها، ما می‌توانیم ماشین‌های مجازی مختلف را برای ایجاد قرار دادها در زمان‌های مختلف اجرایی کنیم. این مساله اجازه می‌دهد که ویژگی‌های فوری برای اطمینان حاصل کردن از کار کردن قرارداد مطابق انتظار، قابل پیاده سازی باشند.

اتریوم در حال حاضر دومین بلاکچین بزرگ دنیا به لحاظ حجم کلی بازار است که براساس تحلیل‌های سایت  State of the DApps حدود ۲۰۰۰۰ کاربر روزانه فعال دارد.

منبع سایت میهن بلاکچین

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

آمادگی شهر فرودگاهی امام خمینی برای استخراج ارزهای دیجیتال/شرکت‌های بخش خصوصی منتظر اخذ مجوز هستند

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) از آمادگی این شرکت برای استخراج ارزهای دیجیتال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر