صفحه اصلی / آموزش / ارز دیجیتال / نحوه تعیین کارمزد تراکنش های بیت کوین و اهمیت آن!

نحوه تعیین کارمزد تراکنش های بیت کوین و اهمیت آن!

Image result for high-low-set-bitcoin-transaction-fee

تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که چرا کارمزد تراکنش های شما بر مبنای آخرین تراکنش بیت کوین شما بوده است یا کارمزد تراکنش های برای چه چیزی است؟ این کارمزدها همانند کارمزدهای تراکنش های معمولی نیست که به حساب شرکت مورد نظر ارسال شود، بلکه در واقع مکانیزم مهمی در اکوسیستم بیت کوین می‌باشد. کارمزد تراکنش ها برای تشویق ماینرها به ایجاد بلاک هایی است که اطلاعات تراکنش های شما را در خود ذخیره می‌کنند.

در شبکه بیت کوین، حجم ذخیره سازی بلاک ها یک دارایی بسیار با ارزش است که باید عاقلانه مورد استفاده قرار گیرد و این موضوع به عهده ماینرها می‌باشد. به عبارت دیگر، کارمزد تراکنش ها، مشوقی به ماینرها ارائه می‌دهد تا تراکنش را وارد بلاک کنند. به منظور کارایی هرچه بهتر، ابتدا باید با اساس تراکنش های بیت کوین و نقش کارمزد آشنا شوید.

 

تراکنش های بیت کوین

عوامل اصلی تراکنش های بیت کوین عبارتند از ماینرها، ایجاد بلاک، حجم بلاک، کارمزد تراکنش ها و کارمزد ماینینگ. ماینرها عواملی هستند که اطلاعات پیرامون ورود تراکنش ها به بلاک های ایجاد شده توسط آنها را بررسی و تایید می‌کنند. این بلاک ها حجم محدودی دارند و بر اساس فضای موجود در لحظه، حجم تراکنش و سایر عوامل فنی موجود در شبکه متفاوت خواهد بود.

بیت کوین مسئولیت تنظیم مقدار کارمزد تراکنش ها را به عهده ارسال کننده تراکنش گذاشته است و در واقع ۲ نوع کارمزد تراکنش وجود دارد که عبارتند از:

کارمزد کلی تراکنش

کارمزد کلی تراکنش همان مقدار کلی است که باید به ماینر برای بررسی تراکنش پرداخت شود. این کارمزد معمولا بر حسب ساتوشی پرداخت می‌شود.

کارمزد به ازای هر بایت

کارمزد به ازای هر بایت مقدار هزینه ای است که به ازای حجم تراکنش مشخص خود بر حسب بایت می‌پردازید. ماینرها تراکنش هایی را انتخاب می‌کنند که کارمزد بالاتری به ازای هر بایت دارند و به منظور داشتن نسبت بایت به کارمزد بالاتر، تراکنش ها را وارد بلاک ها می‌کنند. این اطلاعات برای اکثر کاربران بیت کوین شناخته شده نمی‌باشد.

حجم بلاک

درحال حاضر بیت کوین دارای مشکل مقیاس پذیری می‌باشد، بنابراین حجم بلاک ها محدود و بسیار رقابتی است. به منظور استخراج یا تایید تراکنش شما در بلاک چین باید حجم بلاک ها را خریداری کنید. این فرایند بسیار سریع رخ می‌دهد و باید همینگونه نیز باشد.

حجم بلاک بسیار اندک است. هربار که بلاکی ایجاد می‌شود، فضای اضافه ای برای استفاده دیگران به وجود می‌آید. به محض ایجاد شدن بلاک، فضای اضافه ای به وجود می‌آید که باید پر شود در غیر این صورت این فضا از بین می‌رود. قیمت حجم بلاک توسط عرضه و تقاضای کلی این فضا تعیین می‌شود، بنابراین محدود قیمت پرنوسان و دائما در حال تغییری ایجاد می‌شود. برای آنکه تراکنش هایی با بهترین قیمت مشخص کنید، بهتر است میانگین قیمتی پیدا کنید که هم چنان مشوقی برای ایجاد بلاک باشد.

 

نکات کلیدی برای تعیین بهترین کارمزد تراکنش ها

عامل بسیار مهم در این زمینه، حجم تراکنش شما بر حسب بایت می‌باشد. همانطور که اشاره شد، این موضوع به آن دلیل است که ماینرها به کارمزد به ازای هر بایت تراکنش ها توجه می‌کنند. مقدار بیت کوین هایی که ارسال می‌کنید در این خصوص تاثیری ندارد، زیرا میزان بایت موجود در تراکنش های ۱۰ دلاری و ۱۰ میلیون دلاری می‌تواند یکسان باشد.

می‌توانید از تراکنش های قبلی خود، کارمزد به ازای هر بایت را جستجو کنید و میزان موفقیت آمیز بودن هر تراکنش را مشاهده کنید. اعمال بهترین کارمزد به ازای هر تراکنش در تراکنش های آینده خود بسیار ساده و آسان است.

نحوه یافتن و به کارگیری بهترین کارمزد تراکنش

اگرچه بسیاری از کیف پول های کریپتو می‌توانند اطلاعات دقیق بسیار زیادی در خصوص حجم بلاک و سایر اطلاعات مربوط به تراکنش های گذشته و آینده شما را ارائه دهند، اما اکثر این کیف پول ها میزان بایت تراکنش شما را بیان نمی‌کنند. این اطلاعات را باید هنگامی به جستجو بپردازید که در صدد یافتن بهترین نرخ مناسب برای ما و شبکه بیت کوین می‌باشید.

این فرایند بسیار ساده و تنها کافی است که هنگام تراکنش خود به دنبال دو مورد اطلاعات باشید که عبارتند از میانگین فعلی کارمزد تراکنش ها و کارمزد پیشنهادی برای تایید سریعتر تراکنش. حاصلضرب این دو عدد، کارمزد کلی تراکنش شما می‌باشد. یکی از سایت های محبوبی که این اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهد bitcoinfees.earn.com می‌باشد. در این سایت، این اطلاعات و واحد آنها موجود می‌باشند. کارمزد میانیگن تراکنش ها بر حسب بایت و کارمزد پیشنهادی بر حسب ساتوشی بر بایت می‌باشد. واحد حاصلضرب این دو مقدار بر حسب ساتوشی می‌باشد.

اکثر سرویس های کیف پول این واحدها را مد نظر قرار نمی‌دهند و از شما درخواست می‌کنند که کارمزد خود را بر حسب بیت کوین وارد کنید. تبدیل این واحد ها آسان است و فقط کافی است میزان ساتوشی به دست آمده را تقسیم بر ۱۰ به توان ۸ کنید تا مقدار کارمزد به دست آمده بر حسب بیت کوین باشد. توجه به این موضوع بسیار مهم است زیرا وارد کردن کارمزد بر حسب ساتوشی می‌تواند باعث شود که کارمزد تراکنش شما بسیار زیاد افزایش یابد.

 

چرا کارمزد تراکنش ها مهم می‌باشند؟

فرایند تعیین کارمزد تراکنش ها نه فقط برای انجام سریعتر و کارآمدتر تراکنش ها، بلکه برای کمک به ماینرها به منظور پر کردن کارآمد بلاک ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هنگامی که این کارمزدها تعیین شد، ماینرها آسانتر و سریعتر می‌توانند این تراکنش ها را شناسایی و تایید کنند.

اگرچه اکثر سرویس های کیف پول در صدد این هستند که مقدار کارمزدها را به یکدیگر نزدیک کنند، اما بررسی این ارقام قبل از انجام تراکنش می‌تواند باعث افزایش چشمگیر کارایی، حذف موانع از شبکه و ایمن سازی تمام طرفین موجود در تراکنش شود.

حجم و تعداد کاربران شبکه بیت کوین روزانه در حال افزایش است و در یک سال گذشته این افزایش با سرعت زیادی همراه بوده است. این شبکه برای رشد و پیشرفت به فضای آزاد و کارایی بیشتر نیاز دارد زیرا کاهش سرعت به یکی از مشکلات رایج آن تبدیل شده است. با وجود این موانع و مشکلات، باز هم با انجام تحقیق و محاسبات نرخ مناسب برای تراکنش های خود، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که زمان انتظار و کارمزد پرداخت شده از جانب شما بهتر از سایر کاربران است و ماینرها می‌توانند سریعا فضای بلاک مناسب برای شما را پیدا کنند.

منبع سایت میهن بلاکچین

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

مقدمه ای ساده پیرامون مفهوم استخر های سیاه (Dark Pools)

توسط ایوب کریمی استخر های سیاه (Dark Pools) به مجراهایی خصوصی گفته می شوند که برای تسهیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر