صفحه اصلی / آموزش / تریدینگ / نقد و بررسی صرافی HitBTC + توضیحاتی در مورد انواع حساب های کاربری

نقد و بررسی صرافی HitBTC + توضیحاتی در مورد انواع حساب های کاربری

صرافی HitBTC به عنوان یکی از برترین صرافی های ارز دیجیتال از لحاظ حجم معاملات رده بندی می‌شود. اگرچه نقدینگی عامل مهمی است اما تنها عاملی نیست که قبل از استفاده از صرافی ها باید در نظر بگیرید. در این مقاله به نقد صرافی HitBTC و بررسی جزییاتی می‌پردازیم که باید درباره این صرافی بدانید.

رابط کاربری

در نقد و بررسی صرافی HitBTC ابتدا به بررسی رابط کاربری می‌پردازیم. در مقایسه با اکثر صرافی های دیگر، رابط کاربری نمودار قیمت در HitBTC بسیار ساده است. بزرگترین تفاوت بین HitBTC و سایر صرافی ها، روش طبقه بندی شدن سرمایه ها در بخش“حساب” (account) می‌باشد. این مورد به دلیل آن است که HitBTC به هر کاربر دو حساب ارائه می‌دهد (حساب اصلی و حساب معاملاتی) که هرکدام دارای کاربردهای متفاوتی می‌باشند.

حساب اصلی (main account) طوری طراحی شده است تا جایی باشد که بتوانید سرمایه ارز دیجیتال خود را ذخیره کنید. اگر در این حساب، سرمایه دارید نمی‌توانید بلافاصله آنها را معامله کنید. باید ابتدا سرمایه را به حساب معاملاتی (trading account) انتقال دهید. حساب معاملاتی به طور ویژه برای انجام معاملات طراحی شده است و مناسب ذخیره سرمایه نیست.

پس از آنکه این مورد را بدانید، شناخت عملکردهای رابط کاربری آسان است. اگر کاربر جدید هستید شاید فکر کنید که این مورد کمی عجیب است زیرا تقریبا تمام صرافی های ارز دیجیتال دیگر از سیستم تک حسابی استفاده می‌کنند. بنابراین سیستم دو حسابی مقداری سردرگمی ایجاد می‌کند.

با توجه به مسائل قانون گذاری و تحریم؛ سرویس دهی صرافی های خارجی ممکن است برای کشورهایی مانند ایران یا آمریکا با محدودیت هایی همراه باشد. حتما قبل از سرمایه گذاری در صرافی های موجود از این موضوع اطمینان حاصل کنید.

 

price-chart-on-HitBTC

 

امنیت: آیا HitBTC ایمن است؟

زمان زیادی از عرضه صرافی HitBTC در سال ۲۰۱۵ نمی‌گذشت که برای مدت زمان کوتاهی از دسترس خارج شد. طی این اتفاق، بعضی از کاربران شکایت داشتند که نمی‌توانند سرمایه خود را از صرافی برداشت کنند. دلیل این امر، مسدودسازی سرمایه کاربران توسط صرافی به عنوان یک اقدام امنیتی بیان شد زیرا در این بین سرمایه های صرافی به اسم Bter هک شده و به سرقت رفته بود. به طور کل این رویداد، مشکل مهمی نبود.هرچند بسیاری از کاربران به این نکته اذعان داشتند که صرافی HitBTC هر زمانی که صلاح بداند سرمایه آنها را مسدود می‌کند و این نکته، مورد منفی در خصوص امنیت صرافی است.

در اکثر بخش های دیگر، این صرافی از امنیت نسبی خوبی برخوردار است. اکنون این صرافی تایید هویت دو مرحله ای را به عنوان اقدام امنیتی ارائه می‌دهد. می‌توانید تایید هویت دو مرحله ای را برای اموری نظیر ورود به صرافی، برداشت سرمایه و اعمال تنظیمات فعال کنید. هم چنین به عنوان اقدام امنیتی می‌توانید مشخص کنید که تا چه مدت حساب شما فعال باشد و پس از مدت مشخص شده از به طور خودکار از حساب خود خارج شوید. گزینه های موجود برای این ویژگی ۳۰ دقیقه، یک ساعت، ۸ ساعت، ۱ الی ۷ روز و هرگز است.

صرافی HitBTC از کیف پول سرد یا آفلاین برای ایمن سازی اکثر سرمایه های خود استفاده می‌کند. یکی از ویژگی های امنیتی منحصر به فرد این صرافی لیست سفید یا مجاز (whitelist) است. با وجود این ویژگی می‌توانید هر آدرس واریزی که به آن اعتماد دارید را به حساب خود اضافه کنید. این ویژگی باعث می‌شود از انتقال سرمایه به آدرس هایی که برای شما آشنا نیستند یا کنترل آنها در اختیار شما نیست جلوگیری شود. اگر هکر به ایمیل شما نفوذ کند و سعی کند از حساب شما برداشت انجام دهد، HitBTC می‌تواند این اقدام را مسدود کند.

کارمزدهای صرافی HitBTC

در مقایسه با اکثر صرافی های ارز دیجیتال، کارمزد معاملات HitBTC رقابتی و کم است. کارمزد HitBTC برای خواهان (کسی که پیشنهاد خرید یا فروش را قبول می‌کند) ۰.۱ درصد است و ارائه دهنده (کسی که پیشنهاد خرید یا فروش را ارائه می‌دهد) کارمزدی پرداخت نمی‌کند. در مقابل، ارائه دهنده برای هر معامله ۰.۰۱ درصد تخفیف دریافت می‌کند.

کارمزد HitBTC برای برداشت ها منحصر به فرد است زیرا بر اساس حجم تراکنش نمی‌باشد. برای مثال اگر بخواهید ۱۰ یا ۰.۵ بیت کوین برداشت کنید، کارمزد یکسانی باید پرداخت کنید. کارمزدهای برداشت متغیر می‌باشند و به طور خودکار با بازار تنظیم می‌شود. اگر بخواهید مقدار ارز دیجیتال بیشتری برداشت کنید این نکته ای مثبت برای صرافی HitBTC می‌باشد. هرچند برای مقادیر کم، این نکته ای منفی قلمداد می‌شود. کارمزد برداشت در صرافی HitBTC در مقایسه با سایر صرافی های محبوب نظیر بایننس و بیترکس برای بعضی از ارزهای دیجیتال کمتر و برای بعضی از ارزهای دیجیتال دیگر بیشتر است.

HitBTC-support-center

 

گزینه های موجود ارزهای دیجیتال

یکی از بخش هایی که صرافی HitBTC را از اکثر صرافی ها متمایز می‌کند، تعداد گزینه های ارزهای دیجیتال موجود در این صرافی است. تا نوامبر ۲۰۱۸ بیش از ۲۰۰ ارز دیجیتال در این صرافی موجود بود. بسیاری از ارزهای دیجیتال که در صرافی های محبوب در دسترس نمی‌باشند را می‌توان در صرافی HitBTC پیدا کرد.  برای بسیاری از معامله کنندگان، این موضوع بسیار حائز اهمیت است زیرا به معنای نقدینگی بیشتر برای تمام ارزهای دیجیتال است.

برای کسانی که به دنبال واریز مستقیم ارز سنتی از طریق صرافی HitBTC می‌باشند، این گزینه ظاهرا دیگر در دسترس نمی‌باشد. در نقدهای قدیمی این صرافی بیان شده است که از ارزهای سنتی نظیر دلار، یورو و پوند پشتیبانی می‌کند. هرچند وبسایت این صرافی (در نوامبر ۲۰۱۸) اکنون بیان می‌کند که واریز ارزهای سنتی را ارائه نمی‌دهد. اما می‌توانید با استفاده از ویزاکارت یا مسترکارت از صرافی دیگری به اسم چنجلی (Changelly) که شریک صرافی HitBTC در ارائه سرویس ها می‌باشد، بیت کوین بخرید. هم چنین می‌توانید این اقدامات را در صرافی های دیگری انجام دهید که گزینه معاملات ارزهای سنتی را ارائه می‌دهند.

محدودیت های معاملاتی

سه سطح مختلف حساب در صرافی HitBTC وجود دارد که محدودیت های تراکنش را تعیین می‌کنند. هرچند مشخص نیست که این سه سطح چه ارتباطی با محدودیت های تراکنش دارند. برای مثال بعضی از افراد می‌گویند که سطوح تایید حساب به صورت زیر است:

حساب عمومی که با تایید هویت نیاز ندارد و محدودیت برداشت روزانه ارز دیجیتال به ارزش ۵ هزار یورو دارد. در این سطح حساب، نمی‌توانید ارز های سنتی (دلار و یورو و…) واریز کنید. سطح دوم، حساب دارای تایید هویت است. این حساب به تایید هویت مشتری (KYC) نیاز دارد. در این سطح محدودیت برداشت روزانه ارز دیجیتال به ارزش ۲۵ هزار یورو وجود دارد. برای برداشت و واریز ارزهای سنتی محدودیت هفتگی ۲ هزار دلار یا یورو و محدودیت ماهانه ۱۰ هزار دلار یا یورو وجود دارد. سطح سوم، حساب واجد شرایط است که به شما امکان برداشت روزانه ارز دیجیتال به ارزش بیش از ۲۵ هزار دلار می‌دهد. محدودیت برداشت و واریز برای این سطح حساب، ۱۰ هزار دلار یا یورو به صورت هفتگی و ۵۰ هزار دلار یا یورو به صورت ماهانه می‌باشد.

هرچند طبق گفته های نماینده رسمی امور مشتریان صرافی HitBTC در سایت ردیت، محدودیت روزانه ای در صرافی HitBTC وجود ندارد. این موضوع وقتی سردرگم کننده تر می‌شود که نمی‌توان بر روی سطوح مختلف نشان داده شده در شکل زیر (که در وبسایت HitBTC موجود است) کلیک کرد. هم چنین در سایت HitBTC هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که تفاوت بین این سه سطح را توضیح دهد.

account-tiers

 

تجربه ارتباط با امور مشتریان

در بخش آخر نقد و بررسی صرافی HitBTC به بررسی تجربه کلی از امور مشتریان می‌پردازیم. طبق نقد و بررسی های کاربران مختلف، صرافی HitBTC در این زمینه نسبتا کند است و گاهی اوقات به سوالات کاربران پاسخی نمی‌دهد. برای مثال چند کاربر از این موضوع شکایت داشتند که تیم پشتیبانی به سوال های خارج از پرسشنامه اولیه پاسخ نداده اند. اگرچه این نکته مثبتی است که صرافی HitBTC برای برطرف کردن مشکلات مشتریان در شبکه های اجتماعی (سایت ردیت) فعال است اما اغلب اوقات فهرستی از سوالات پاسخ داده نشده در این زمینه وجود دارد.

مسأله دیگر آن است که گاهی اوقات به دلیل مشکلات فنی، بعضی از کوین های خاص در صرافی گیر می‌کنند، یعنی انتقال داده نمی‌شوند. یکی از مثال های مشخص این مورد، هنگامی است که کاربران نمی‌توانند هیچگونه عملیاتی با سرمایه متاورس ETP انجام دهند. صرافی HitBTC با در نظر گرفتن این موضوع که به کاربران امکان کنترل سرمایه خودشان را نمی‌دهد و بعضی از کوین های خاص مسدود می‌شوند، خطر ایجاد مشکلات ممتدی را برای بعضی از معامله کنندگان در نزدیکی خود احساس می‌کند.

نتیجه گیری

صرافی HitBTC در صدد ارائه کارمزدهای برداشت و معاملات رقابتی و کم و هم چنین ارائه گزینه های بسیار زیاد برای معاملات ارزهای دیجیتال است. با این حال مشکلات بسیار زیادی وجود دارد که این صرافی باید به آنها بپردازد. امنیت سرمایه ها، تجربه ارتباط با امور مشتریان و شفافسازی در خصوص سیاست های مختلف این صرافی مباحثی هستند که می‌توانند بهبود یابند. امیدواریم که نقد و بررسی صرافی HitBTC بتواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که این صرافی گزینه مناسبی برای شما می‌باشد یا خیر.

منبع سایت میهن بلاکچین

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

خط روند چیست و چه کاربردی در پیش بینی قیمت بیت کوین دارد؟

توسط ایمان کیمیایی در بازارهای مالی، خطوط روند خط های موربی هستند که روی نمودار ترسیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر