صفحه اصلی / آموزش / ارز دیجیتال / چطور بیت کوین را امن نگهداری کنیم؟

چطور بیت کوین را امن نگهداری کنیم؟

Image result for how-to-keep-your-bitcoins-safe

مهمترین مزیت بیت کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری این است که تنها شما بر آنها کنترل دارید. به این معنی که هیچکس مانند دولت یا بانک نمی تواند آنها را به کنترل خود درآورد یا سرمایه شما را بگیرد.

اما همراه با این قدرت بزرگ، مسئولیت بزرگی هم همراه است. از آنجا که تنها شما کنترل دارایی و کیف پول خود را به عهده دارید، اگر چیزی از این سرمایه گم و یا سرقت شود، هیچ کس نمی تواند به شما کمک کند. شما باید تنها خود را سرزنش کنید.

بنابراین نگهداری ارزهای رمزنگاری در جایی امن باید مهمترین اولویت صاحبان این ارزها باشد. در اینجا لیستی از گزینه هایی برای نگهداری ارزهای رمزنگاری از بدترین تا بهترین گزینه معرفی می شوند.

صرافی های رمزنگاری

سطح امنیتی: پایین

مقدار قابل ذخیره توصیه شده: ۰ دلار

قابلیت استفاده: کنترل کامل بر وجوه خود ندارید

۹۹ درصد کل هک ارزهای رمزنگاری در صرافی ها رخ می دهد. بنابراین خطرناک ترین مکان برای نگهداری ارزهای رمزنگاری شما است. حتی انتقال یک مقدار زیاد ارز برای کوتاه مدت ممکن است خطرناک باشد. زیرا ممکن است صرافی هک شده باشد. حتما صرافی Mt. Gox را می شناسید و به خاطر دارید. لازم به ذکر است که در اغلب صرافی ها باید معمولا روند شناسایی هویت طی شود. بنابراین صرافی ممکن است در مواردی حساب شما را ببندد.

کیف پول های آنلاین

سطح امنیت: متوسط

مقدار قابل ذخیره توصیه شده: هزار تا ۱۰ هزار دلار

مثال: کیف پول بلاک چین

قابلیت استفاده: بهترین نوع کیف پول برای استفاده های روزانه برای تلفن همراه و رایانه

کیف پول های آنلاین امنیت بیشتری نسبت به صرافی ها دارند. اغلب آنها ارزهای مشتریان را در حساب هایی جدا از هم نگهداری می کنند و بنابراین هکر باید حساب ها را به صورت جدا از هم هک کند.با این حال از آنجا که این کیف پول ها به صورت آنلاین در دسترس هستند، هک کردن آنها راحت تر است. بین کیف پول های آنلاین تفاوت های زیادی وجود دارد.  برخی از آنها ممکن است با ارائه رمز ورود دو عاملی امنیت مناسبی را ارائه دهند. در حالی که سایر کیف پول ها می توانند به اندازه صرافی ها خطرناک باشند.

کیف پول های دسکتاپی

سطح امنیت: بالا

مقدار قابل ذخیره توصیه شده: ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار دلار

مثال: اکسدوس

قابلیت استفاده: برای کاربران حرفه ای تر

کیف پول های دسکتاپی به طور کلی امنیت بالای دارند و تنها خطر جدی این است که رایانه شما توسط هکرها هک شود و یا از طریق ویروس های تروجان اطلاعات شما دزدیده شود. داشتن یک کیف پول دسکتاپی در یک رایانه آفلاین این کیف پول را تقریبا غیرقابل هک می سازد و تنها نسبت به سرقت فیزیکی آسیب پذیر خواهد بود.

کیف پول های سخت افزاری

سطح امنیت: بسیار بالا

مقدار قابل ذخیره سازی توصیه شده: بیش از یک میلیون دلار

مثال: لجر و ترزور

قابلیت استفاده: مناسب برای استفاده روزمره یا ذخیره سازی طولانی مدت

کیف پول های سخت افزاری امنیت بسیار بالایی دارند. تقریبا هیچ شانسی برای هک کردن آنها وجود ندارد. با این حال یک نقطه ضعف دارند و آن کلمه بازیابی است. ۱۰۰ درصد سرقت هایی که از کیف پول های سخت افزاری اتفاق می افتد به علت دزدیده شدن کلمه بازیابی است. توصیه می شود که کلمه بازیابی را در مکانی امن در منزل خود و یا نزد بانک های امن نگهداری کنید.

کیف پول های کاغذی

سطح امنیت: بالاترین سطح ممکن

مقدار قابل ذخیره توصیه شده: بیش از ۱ میلیون دلار

قابلیت استفاده: فقط برای نگهداری طولانی مدت

یک روش قدیمی برای امن نگه داشتن بیت کوین که هنوز هم رایج است. در کیف پول کاغذی شما تنها کلید خصوصی کیف پول بیت کوین خود را یادداشت می کنید و دارای بالاترین امنیت ممکن است. تنها خطر موجود، سرقت کاغذی است که کلید خصوصی خود را در آن نوشته اید. پس باید آن را در مکانی امن نگهداری کنید.

چطور می توان کلمه بازیابی و کیف پول کاغذی را امن نگه داشت؟

  1. حداقل دو کپی از آن داشته باشید و آنها را در مکانهای جداگانه نگهداری کنید. به این منظور که اگر یک کپی خراب یا دزدیده شد، هنوز هم یکی دیگر از آن وجود داشته باشد.
  2. آن را در جایی امن و غیرقابل اشتعال و نسوز نگهداری کنید. آتش کیف پول شما را بیشتر از سرقت در معرض خطر قرار می دهد.
  3. مطلع باشید که نگهداری این کلمات بازیابی و کیف پول های کاغذی در بانک ها خیلی امن نیست. به عنوان مثال با حکم قضایی، بانک موظف است که این اطلاعات را در اختیار قرار دهد. بنابراین بهتر است به جای کاغذ آنها را در فایل های رمزگذاری شده نگهداری کنید.
  4. هنگام نوشتن کلمه بازیابی یا کیف پول کاغذی، اینترنت یارانه خود را قطع کرده و پس از ایجاد فایل یا یادداشت برداری، مجددا اینترنت خود را وصل کنید. سپس اطلاعات را به یک USB منتقل کرده و فایل را از سیستم خود کلا پاک کنید.

مهمتر از همه این که به هیچ کس نگویید چقدر پول دارید و آنها را کجا نگهداری می کنید.

منبع سایت کوین سرا

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

یک سیستم بدون نیاز به اعتماد (Trustless) چیست و بلاکچین در آن چه نقشی دارد؟

توسط ایوب کریمی یکی از اصطلاحاتی که وقتی وارد این حوزه میشوید حتما به گوش شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر