صفحه اصلی / آموزش / ارز دیجیتال / ارزش بالاتر ارزهای رمزنگاری قابل استخراج نسبت به ارزهای غیر قابل استخراج

ارزش بالاتر ارزهای رمزنگاری قابل استخراج نسبت به ارزهای غیر قابل استخراج

 

در حال حاضر در حدود ۲۱۲۰ ارز دیجیتال در بازار وجود دارد که ارزش بازار آنها بیش از ۱۴۰ میلیارد دلار است. داده های مربوط به پایان سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ نشان می دهد که دارایی های دیجیتال قابل استخراج، در حال حاضر ارزشمندترین ارزهای بازار هستند. هشت ارز قابل استخراج برتر در مجموع، ۶۸ درصد از کل اقتصاد رمزنگاری را در اختیار دارند.

ارزهای رمزنگاری قابل استخراج نزدیک به ۷۰ درصد بازار را در اختیار دارند

امروزه ارزهای رمزنگاری زیادی در بازار وجود دارند. اما فقط تعداد انگشت شماری از آنها دارای یک مقدار قابل توجه سرمایه و جامعه بزرگ هواداران هستند. در حال حاضر در بین ۱۰ ارز برتر از نظر ارزش بازار، تنها چهار ارز قابل استخراج وجود دارد. سایر ارزها مانند استلار و ریپل از مکانیزم های متفاوتی مثل اثبات سهام استفاده می کنند. این چهار ارز قابل استخراج در بین ۱۰ ارز برتر شامل بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و بیت کوین کش هستند. مجموع ارزش بازار این چهار ارز در حدود ۹۱٫۷ میلیارد دلار است. این ارزها مجموعا ۶۵٫۵ درصد از ارزش بازار اکوسیستم رمزنگاری را تشکیل می دهند. سایر ارزهای برتر تا رتبه دهم، در مجموع ارزش بازاری برابر با ۲۴ میلیارد دلار دارند که ۱۷ درصد از کل اقتصاد رمزنگاری را در دست دارند.

در بین ۲۰ ارز برتر از نظر ارزش بازار، علاوه بر ۴ ارز گفته شده، ارزهای بیت کوین اس وی، مونرو، دش و اتریوم کلاسیک نیز وجود دارند که قابل استخراج هستند. این ۴ ارز اضافه شده در مجموع ۳٫۳۲ میلیارد دلار ارزش بازارشان است که ۲٫۲ درصد از ارزش کل اقتصاد ارزهای رمزنگاری را شامل می شود. مجموع این ۸ ارز در حدود ۶۷٫۷ درصد از ارزش بازار را در اختیار دارند و مجموع ارزش آنها بسیار بیشتر از ۲۱۰۰ ارز دیگر است. تمامی این ارزهای برتر را می توان به وسیله ماشین های استخراج GPU یا اسیک استخراج کرد. ارزهایی مانند مونرو و اتریوم دارای جامعه ای هستند که به نوعی به استخراج مقاوم به اسیک معتقدند. لایت کوین نیز هنگامی که برای اولین بار راه اندازی شد، قرار بود که مقاوم به استخراج اسیک باشد. اما این هدف تقریبا بلافاصله ناکام ماند.

برخی از استخرهای استخراج از چندین ارز رمزنگاری استفاده می کنند

یک واقعیت جالب در مورد چهار ارز قابل استخراج در بین ۱۰ ارز برتر این است که دارای استخرهای استخراج مشابهی هستند. هر دو ارز بیت کوین و بیت کوین کش دارای استخرهای استخراج، با همپوشانی کامل هستند که فرایند پردازش ارزها را در شبکه انجام می دهد. از جمله این استخرها می توان BTC.com، Antpool، Bitcoin.com و Viabtc را نام برد. پردازش در شبکه لایت کوین نیز توسط استخرهای استخراجی مانند F2pool، Antpool، Poolin و   Viabtc انجام می شود که شباهت زیادی به بیت کوین و بیت کوین کش دارد.

همچنین لازم به ذکر است که در شبکه هر سه این ارزها، استخرهای استخراج سهم عمده ای دارند. از سوی دیگر اتریوم همپوشانی بسیار کمی با سه ارز دیگر دارد و از استخرهای استخراج مشابه تنها می توان F2pool را نام برد که بخش بزرگی از قدرت هش را در اختیار دارد. استخراج کنندگان ناشناس در پایان سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ سهم مناسبی از شبکه استخراج را در اختیار دارند. استخراج کنندگان ناشناس بیت کوین کش تقریبا ۱۹٫۴ درصد از نرخ هش شبکه را در اختیار گرفته اند. در همین حال برای بیت کوین، استخراج کنندگان ناشناس ۲۳٫۹ درصد از نرخ هش فعلی را دارند.

داده ها به وضوح نشان می دهد که ارزهای قابل استخراج نزدیک به دو سوم ارزشمندتر از ارزهای غیر قابل استخراج هستند. همچنین همه می توانند ببینند که استخرهای استخراج برتر سهم بزرگی از نرخ هش ارزهای قابل استخراج را در اختیار دارند.

lمنبع سایت کوین سرا

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

یک سیستم بدون نیاز به اعتماد (Trustless) چیست و بلاکچین در آن چه نقشی دارد؟

توسط ایوب کریمی یکی از اصطلاحاتی که وقتی وارد این حوزه میشوید حتما به گوش شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر