صفحه اصلی / اخبار / اخبار خارجی / هاوینگ بعدی بیت کوین چه تاثیری روی ماینرها می گذارد؟

هاوینگ بعدی بیت کوین چه تاثیری روی ماینرها می گذارد؟

Related image

خب شاید به این سرعت این اتفاق نیافتد. با نزدیک شدن به کاهش پاداش ماینرها طبق برنامه ریزی قبلی که انتظار می‌رود در ماه می (اردیبهشت ماه) سال بعد رخ دهد، افراد درباره اثرات آن با یکدیگر اختلاف دارند.

بیت کوین دو بار در نوامبر ۲۰۱۲ و جولای ۲۰۱۶ دستخوش هاوینگ شده است و هر دو بار نیز بیانگر شروع بازار صعودی بوده است. اما این سوال مطرح است که اگر هاوینگ باعث روند صعودی شود، این روند تا چه حد قوی خواهد بود؟

ماینرها هفته گذشته در نشست جهانی ماینینگ دیجیتال (WDMS) در فرانکفورت در خصوص این مسأله به گفتگو پرداختند. لازم به ذکر است که این نشست توسط بیت مین، سازنده چینی تجهیزات ماینینگ برگزار شده بود.

اثراث قیمت

جیهان وو موسس و مدیرعامل سابق بیت مین درباره جوانب مختلف افزایش قیمت پس از هاوینگ خوش بین است. وی بیان کرد که دو روند صعودی قبلی “پیشی گرفتن از چرخه حباب و ترکیدن آن” بوده است.

در ادامه وی به هاوینگ لایت کوین در ماه آگوست اشاره کرد که به جای افزایش قیمت این ارز دیجیتال، منجر به کاهش قیمت آن شد. قیمت این توکن در نیمه اول سال از ۳۱ به ۱۳۵ دلار رسید اما سپس در ماه جولای و دقیقا قبل از هاوینگ شروع به کاهش کرد. قیمت لایت کوین در حال حاضر ۵۷ دلار می‌باشد.

وو گفت:

شاید مردم قبل از هاوینگ، پیش بینی های زیادی داشته باشند و بعد از آن نتوانید خبرهای خوبی به آنها بدهید. شاید اینبار روند صعودی در انتظار ما نباشد.

وو به کوین دسک گفت که انتظارات از هاوینگ باید واقعی باشد زیرا مردم از همین الان منتظر افزایش قیمت بیت کوین می‌باشند.

طی هاوینگ اول و دوم، مردم نمی‌دانستند که منتظر چه چیزی باشند و در هاوینگ دوم، مسأله مقیاس پذیری باعث پیچیده شدن شرایط شده بود. اما اکنون کاربران می‌دانند منتظر چه چیزی باشند.

متیو روزاک رییس شرکت نرم افزاری بلاک چین Bloq شرایط را طور دیگری می‌بیند. وی گفت که بلوغ اکوسیستم مالی پیرامون بیت کوین گویای افزایش قیمت در طول زمان می‌باشد.

روزاک گفت: شرایط بسیار بهتری برای ورود شرکت ها و پلتفرم هایی نظیر فیدلیتی، بکت و سایر اسامی شناخته شده به دنیای ارزهای دیجیتال می‌باشد. وی هم چنین افزود سروصدای پیرامون لیبرا نیز باعث جذب علاقه و شرکت کنندگان جدید به این صنعت می‌شود. او در این خصوص گفت:

تمام تقاضاها از جانب سرمایه گذاران سازمانی هم چنان در حال افزایش است. پلتفرم های تصدی، بیمه ها، سازمان های حقوقی و قانونگذاری همگی جزو این دسته به حساب می‌آیند که نکته مثبتی برای بیت کوین محسوب می‌شود.

روزاک معتقد است که قیمت بیت کوین پس از هاوینگ به ۱۵ هزار الی ۱۰۰ هزار دلار می‌رسد و باعث افزایش قیمت به مدت بیش از یک دهه خواهد شد.

پالایش و تثبیت

فرقی ندارد که درباره هاوینگ حق با چه کسی خواهد بود و کدام پیش بینی به وقوع خواهد پیوست، نکته مهم این است که این رویداد برای ماینرهای سراسر جهان بسیار مهم می‌باشد. با کاهش پاداش، سودآوری نیز حداقل در کوتاه مدت کاهش خواهد یافت. بنابراین نسخه های قدیمی دستگاه های ماینینگ و اسیک ها دیگر برای دارندگان و ماینرها سود به همراه نخواهند داشت.

مارکو استرنگ مدیرعامل جنسیس ماینینگ گفت:

انت ماینر S9 که محبوب ترین مدل اسیک بیت مین می‌باشد سودآوری خود را از دست می‌دهد و به دنبال آن نیز ماینرهای بسیار زیادی به این شرایط دچار می‌شوند. در حال حاضر انت ماینر S9 و سری آوالون A851 از شرکت Canaan Creative که توان هشینگ و محاسباتی یکسانی دارند، از پر کاربردترین تجهیزات ماینینگ می‌باشند. بر اساس شاخص استخر ماینینگ F2pool، این مدل های قدیمی دارای سود ۵۰ درصدی با قیمت فعلی بیت کوین می‌باشند.

جایگزین کردن این مدل ها با دستگاه های جدید اثر مثبتی خواهد داشت اما وو به ماینرهایی که دستگاه های بسیار زیادی می‌خرند هشدار داد که:

اگر من سرمایه گذار دستگاه های ماینینگ بودم، بیشتر مراقب می‌بودم اما هم چنان به سرمایه گذاری خود ادامه می‌دادم.

بیت مین انت ماینر S17 را در ماه سپتامبر عرضه کرد و از روز جمعه، نسخه های +S17 را عرضه خواهد کرد که عملکرد بهتری دارند.

ادامه یافتن سودآوری

استرنگ از شرکت جنسیس ماینینگ گفت در بلندمدت سخت افزارهای کمتری در این صنعت به فعالیت خود ادامه خواهند داد. وی گفت: ما به سمت صنعت بسیار سنگینی پیش می‌رویم که دستگاه هایی با طول عمر بیشتر در آن حضور دارند.

استرنگ به کوین دسک گفت: این اتفاق بسیار بی رحمی است. ماینرهای ناکارآمد بیشتری از دور خارج خواهند شد. اما نوآوری به وجود خواهد آمد.

وی افزود:

این اتفاقی روان شناختی می‌باشد و تمایل به افزایش قیمت در آن وجود دارد. بر اساس تجربه من، بسیاری از ماینرها انتظار افزایش قیمت دارند، بنابراین فروش بیت کوین خود را کاهش می‌دهند و فشار فروش بازار را تضعیف می‌کنند.

طبق سخنان استرنگ، اثر اصلی هاوینگ، حذف ماینرهای کوچک خواهد بود که در حال حاضر کمتر از ۲۰ درصد بازار را در اختیار دارند.

الکساندر گاوریک موسس شرکت نرم افزاری ماینینگ Uminers گفت بازار کم نوسان تر خواهد شد زیرا بازیگران اصلی این عرصه بزرگ و بزرگتر می‌شوند. وی در این خصوص گفت:

بازار در حال حرکت به سمت ماینینگ صنعتی می‌باشد و دیگر خبری از تبلیغات و سروصداهای گذشته نخواهد بود. در این شرایط، مشتاقان بسیار کمتری در بازار حضور خواهند داشت.

 

منبع سایت میهن بلاکچین

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

تولیدکنندگان تجهیزات استخراج بدلیل افت قیمت و هاوینگ بیتکوین مجبور به کاهش قیمت تجهیزات شدند

تجهیزات استخراج با تخفیف به فروش می رسند سقوط ماه گذشته قیمت ارزهای دیجیتال ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر