صفحه اصلی / آموزش / ارز دیجیتال / استاندارد ERC-721 شبکه اتریوم چیست و چه کاربردهایی دارد؟

استاندارد ERC-721 شبکه اتریوم چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اتریوم دومین شبکه محبوب دنیای ارزهای دیجیتال است که علاوه بر توکن اتر؛ سرویس های زیاد دیگری دارد. یکی از این سرویس ها قابلیت نوشتن توکن روی شبکه اتریوم است (برای اطلاعات بیشتر راجع به اتریوم به مقاله اتریوم چیست مراجعه کنید). قالب قراردادهوشمند برای نوشتن توکن انواع مختلفی دارد که استاندارد های ERC-20  و ERC-721 از محبوب ترین و پرکاربردترین آنها محسوب میشود. در این پست نحوه عملکرد استاندارد ERC-721 اتریوم توضیح داده شده است و برای مطالعه آن نیاز به داشتن دانش تخصصی درباره اتریوم یا بلاکچین نیست.

تلفن شما چگونه به یک سرور وب متصل میشود؟

بیشتر وقت شما در کامپیوتر شخصی تان یا موبایل ها با یک مرورگر وب برای دسترسی به یک صفحه وب سپری میشود. بیشتر صفحه هایی که در جهان مشاهده میکنید که اطلاعاتی را نشان می دهند، معمولا از یک صفحه وب برای نمایش آن اطلاعات استفاده میکنند که فقط نوار URL را پنهان میکنند. برای یک دقیقه در مورد چگونگی عملکرد این فناوری در همه جا فکر کنید.

  • شما بسیار گرفتار هستید و سعی دارید به برخی از اطلاعات دسترسی پیدا کنید، شاید فیلم هایی از گربه های زیبا، امتیازات و جداول ورزشی و یا کامنت اعضای خانواده درمورد عکسی که از فرزندتان در شبکه مجازی ارسال کرده اید.
  • تلفن شما، یا هر وسیله دیگری که در دست شماست، از طرف شما عمل میکند.
  • سرور وب تصمیم میگیرد که چگونه میخواهد به درخواست شما پاسخ دهد.

مردم اهل تکنولوژی، آنهایی که باعث ایجاد موبایل هوشمند و سرور های وب شما میشوند، از شما به عنوان کاربر یاد میکنند و تلفن شمارا “عامل کاربر” مینامند (به عبارت دیگر، چیزی که از طرف شما کار میکند).

در این شرایط، فقط آنچه را که سرور به شما می دهد می بینید‌. اگر توییتر بگوید شما ۲۰ لایک دارید، پس یعنی شما ۲۰ لایک دارید، و در این موضوع هیچ جای بحثی نیست. اگر توییتر به شما و دوستتان بگوید که شما ۵۰ لایک دارید، پس نه شما و نه دوستتان نمیتوانید مطمئن باشید که کدام یک درست است.

بعضی اوقات اگر از طریق اینترنت به محل کار متصل شوید، ممکن است برخی از وب سایت ها مسدود شده باشند. اگر از کشور خاصی قصد دارید به سایتی متصل شوید؛ ممکن است با صفحه غیرمرتبطی مواجه شوید. اما بلاکچین یک منبع حقیقت است و میتواند بخش زیادی از این مشکلات را حل کند. بلاکچین یک مجموعه رایانه است که به هم وصل میشوند. اما نکته مهم این است که این رایانه ها همه اطلاعات یکسانی در مورد آن دارند.

بنابراین به جای اینکه از توییتر سؤال کنید چند لایک دارید ، از بلاکچین سؤال می کنید: “همین حالا (در زمان کنونی) چند لایک برای پست شما وجود دارد”. مطابق طراحی سیستم، هرکسی که این سؤال را مطرح کند، نتیجه یکسانی خواهد گرفت.

  • شما می خواهید یک حقیقت را بفهمید.
  • تلفن شما در یک سیستم بلاکچین شرکت میکند و مانند همه افراد دیگری که در بلاکچین شرکت میکنند، به اطلاعات دسترسی پیدا میکند.
  • بلاکچین اطلاعات را ثبت میکند و در دسترس عموم قرار میدهد.

برخی از افراد باهوش معتقدند که بلاکچین در برابر دستکاری و سانسور بسیار مقاوم است. به همین دلیل است که افراد اهل تکنولوژی برای استفاده از آن هیجان زده هستند. روشی که شما با استفاده از آن به بلاکچین دسترسی پیدا میکنید هنوز از مرورگر وب استفاده میکند. اما گستره دیگری با خصوصیاتی ویژه وجود دارد که علاوه بر سرویس دهنده های وب، شما را به بلاکچین متصل میکند.

با این حال زمانی که شما به بلاکچین وصل می شوید‌، در حال گرفتن همین موارد هستید. اگر فقط اطلاعاتی را از بلاکچین میخوانید، باید اطلاعات مشابه سایر افراد را به دست آورید. همچنین شما میتوانید اطلاعات خود را بر روی بلاکچین قرار دهید- در اینجا هویت شما با یک حساب و با نام مستعار مشخص می شوید.

اتریوم فناوری پیشرو برای برنامه های کاربردی در بلاکچین است. ERC-721 ، هفتصد و بیست و یکمین پیشنهاد در پیشنهادهای بهبود اتریوم (EIP) برای استاندارد سازی نحوه ساخت این برنامه ها و نحوه کار اتریوم است (اکثر پیشنهادات پذیرفته نمی شوند). در تاریخ ۲۱ ژوئن ۲۰۱۸، ERC-721 به صورت نهایی پذیرفته شد.

برنامه هایی که از ERC-721 استفاده میکنند، مالکیت یک دسته از موارد را ثبت میکنند و آنها را به شماره حساب با نام مستعار اختصاص می دهند. مواردی مانند دسترسی به پول دیجیتال یا حتی مالکیت سایر برنامه ها که از طرف بلاکچین حمایت می شود. در این حالت نیازی به اعتماد به برنامه نیست، شما فقط میتوانید نحوه عملکرد آن را بخوانید. به یاد داشته باشید، شما میتوانید نحوه عملکرد آن را بخوانید و هر کس دیگری هم می تواند متوجه همان موضوع شود و آن را بخواند. این برنامه فقط کاری را که قرار است انجام دهد انجام می دهد و نمیتواند تغییری در کارش به وجود اورد.

برنامه های مبتنی بر ERC-721

تیکت ها (که ما معمولا آن ها را توکن می نامیم) می توانند برای بسیاری از موارد مختلف استفاده شود. اگر از جیبتان، کیف پولتان را بیرون بیاورید، چیز های زیادی در آن میبینید که همه آن ها در واقع یک توکن هستند.

گواهینامه رانندگی شما تائید شده توسط ایالت/ استان/ کشور محلی شماست که شخص دارای این گواهینامه، و مطابق با تصویر، در واقع فرد شناسایی شده است. کارت اعتباری شما به شما امکان دسترسی به حساب مشخص شده در کارت را می دهد تا بتوانید اجناسی را خریداری کنید.

اگر شما صاحب یک اتومبیل هستید، با توجه به اطلاعات اتومبیل شما، سندی به شما می دهند. اگر آن سند را برای شخص دیگری امضا کنید، آنگاه مالکیت اتومبیل به طور قانونی به شخص دیگری منتقل میشود.

موفق ترین اپلیکیشنی که تا کنون پیاده سازی شده است یک بازی است که در آن شما عکس گربه هارا رد و بدل میکنید. در بازی کریپتوکیتی گربه ها میلیون دلار خرید و فروش می شوند و مالیکت گربه ها اساسا با استفاده از ERC-721 ثبت می شود.

اگر خانه ای را خریداری کرده اید، ممکن است فرآیند طولانی را طی کرده باشید. ERC-721 می تواند این فرآیند را سریع کند. شاید شما هم از ویژگی «لاگین با اکانت فیس بوک» استفاده کرده باشید. ERC-721 می تواند همین کار را در سرویسهای بیشتری انجام دهد و باعث کاهش وابستگی به فیس بوک و سایر نهاد های متمرکز شود. اگر به این سیستم علاقه دارید، می توانید برخی از این پروژه های خوب ERC-721 را در توییتر پیدا کنید و با افرادی که روی آنها کار می کنند شریک شوید.

منبع سایت میهن بلاکچین

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

مقدمه ای ساده پیرامون مفهوم استخر های سیاه (Dark Pools)

توسط ایوب کریمی استخر های سیاه (Dark Pools) به مجراهایی خصوصی گفته می شوند که برای تسهیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر