صفحه اصلی / آموزش / ارز دیجیتال / مقایسه بلاکچین عمومی و خصوصی: بیت کوین، اتریوم و هایپرلجر

مقایسه بلاکچین عمومی و خصوصی: بیت کوین، اتریوم و هایپرلجر

Image result for public-vs-private-blockchains-bitcoin-ethereum-hyperledger

در این مقاله قصد داریم مفهوم بلاکچین عمومی و خصوصی را توضیح دهیم و مقایسه ای داشته باشیم از نحوه عملکرد آنها و میزان امنیت هر کدام. پیش زمینه مطالعه این مقاله؛ آگاهی با مفهوم فناوری بلاکچین است که پیشنهاد میکنیم قبل از مطالعه مقاله بلاکچین چیست را مطالعه کنید.

چه تفاوتی در بلاکچین عمومی و خصوصی وجود دارد؟

شاید با بیت کوین، لایت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال آشنا باشید. اما با بلاکچین چطور؟ به غیر از دانستن این موضوع که بلاکچین اساس تمام‌ ارزهای دیجیتال است، سایر کاربردهای واقعی این فناوری چیست؟ یا به طور ساده تر می‌توان گفت که چه تفاوتی بین بلاک چین عمومی و خصوصی وجود دارد؟ کدام یک بهتر است؟

بلاکچین عمومی و خصوصی: یکسان اما متفاوت

به طور خلاصه، بلاکچین های عمومی و خصوصی دو چیز کاملا متفاوت هستند.

اکثر ما منطق موجود در بلاکچین را می‌دانیم: یک دفترکل عمومی توزیع شده و غیرمتمرکز که فهرستی از ثبت ها در بلاک هایی را ذخیره می‌کند که از طریق رمزنگاری به یکدیگر متصل هستند و در نتیجه از محرمانه بودن تراکنش اطمینان حاصل می‌کند. این ثبت ها دارای ثبت زمانی و غیرقابل‌ تغییر هستند و توسط هیچ نهاد یا رایانه مرکزی مدیریت و کنترل نمی‌شود.

به این سازوکار، بلاکچین عمومی می‌گویند.

برای مثال، بیت کوین و اتریوم و OKChain که به زودی عرضه خواهد شد بلاکچین های عمومی هستند. بلاک چین عمومی به همه کاربران امکان می‌دهد تا به شبکه بپیوندند، حق خواندن، نوشتن و شرکت در بلاک چین داشته باشند اما هیچکس اجازه و قدرت کنترل کل شبکه را ندارد. اطلاعات در بلاکچین عمومی ایمن هستند زیرا تایید می‌شوند و اصلاح و تغییر آنها داخل زنجیره غیرممکن است.

از طرف دیگر، بلاکچین های خصوصی توسط یک یا بیش از یک نهاد کنترل می‌شود و دسترسی شرکت کنندگان به شبکه را محدود می‌کند و فقط افراد حاضر در تراکنش تصور کلی از شبکه را دارند.

تفاوت مهم بین بلاکچین های عمومی و خصوصی، سطح اجازه دسترسی به شرکت کنندگان در شبکه است. بلاکچین های عمومی بدون نیاز به مجوز و غیرمتمرکز هستند. تمام کاربران می‌توانند تراکنش ها را بررسی و اطلاعات آنها را به زنجیره اضافه کند. بلاکچین عمومی کاملا آزاد و دارای کدهای محاسباتی متن باز است که می‌تواند مورد بازبینی و بررسی قرار گیرد و توسط کسانی که می‌خواهند به نود کامل یا ماینر تبدیل شوند، دانلود شود. بلاکچین های خصوصی متمرکزتر هستند زیرا فقط به افراد خاصی امکان می‌دهد تا در یک شبکه بسته شرکت کنند. در بلاکچین خصوصی، تمام تاییدکننده ها یکدیگر را می‌شناسند و به عنوان بخشی از شبکه منتصب می‌شوند و قابلیت تغییر یا اصلاح تراکنش ها بر اساس نیازهای خود را دارند. در نتیجه، یک بلاکچین خصوصی برای حمله ۵۱ درصد مستعدتر است؛ زیرا نودهای مخرب آسانتر می‌توانند کنترل شبکه را در دست بگیرند.

یکی دیگر از تفاوت های اساسی بین بلاکچین های عمومی و خصوصی، مقیاس پذیری است. مقیاس پذیری یکی از موضوعات مهم در عرصه ارز دیجیتال، مخصوصا برای کوین های قدیمی تر نظیر بیت کوین است که می‌تواند فقط ۷ تراکنش در ثانیه پردازش کند. در حال حاضر هایپرلجر می‌تواند تا ۲۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند و در نتیجه، سرعت و کارایی شبکه خود را برای کاربران حفظ کند. بلاکچین های عمومی معمولا کندتر هستند زیرا تعداد شرکت کنندگان معتبر، بیشتر است. در نتیجه، این بلاکچین ها تراکنش ها را با تاخیر پردازش می‌کنند؛ در حالی که در بلاکچین های خصوصی نیازی نیست که تراکنش ها از صدها یا هزاران نود عبور کند تا اطلاعات آنها تایید شود. بنابراین، این تراکنش ها می‌توانند با سرعت بیشتری پشتیبانی و پردازش شوند.

آیا بلاکچین های عمومی ایمن تر هستند؟

بلاکچین های عمومی با ارائه مشوق ها به شرکت کنندگان، به منظور حذف واسطه ها و نیاز به اعتماد در شبکه به وجود آمده اند. این موضوع درست است که هرچه غیرمتمرکزسازی بیشتر باشد، بلاکچین ایمن تر است. شاید شفافیت یک بلاکچین عمومی همان چیزی است که طیف گسترده تری از کاربردها را به خود جلب می‌کند. با وجود نودهای بیشتر در شبکه، قطعا انجام حمله برای هکرها یا در اختیار گرفتن کنترل شبکه از طریق حمله ۵۱ درصد سخت تر خواهد شد، اما در عوض باعث کند شدن شبکه نیز می‌شود. بلاکچین های عمومی نظیر بیت کوین برای پردازشگرهای پرداخت متمرکز موجود در بازار نظیر ویزا که می‌توانند ۲۴,۰۰۰ تراکنش در ثانیه پردازش کنند، رقیبی به حساب نمی‌آیند.

به منظور پردازش تعداد تراکنش بیشتر در هر ثانیه، محدود کردن دسترسی به اطلاعات با عملکردهای خاص دقیقا همان چیزی است که بلاکچین های خصوصی در صدد دستیابی به آن هستند. بلاکچین های خصوصی در مقایسه با بلاکچین های عمومی می‌توانند تعداد تراکنش بیشتری پردازش کنند؛ اما آیا افزایش سرعت تراکنش ارزش قربانی کردن امنیت را دارد؟ بلاکچین های خصوصی معمولا در مقابل هک و دستکاری اطلاعات نیز بسیار آسیب پذیرتر هستند.

همه چیز درباره اعتماد است

بلاکچین های عمومی نظیر بیت کوین و اتریوم طوری طراحی شده اند تا از ناشناس بودن تراکنش ها محافظت کنند. به همین دلیل است که ارزهای دیجیتال بر بستر بلاکچین های عمومی هستند. در عین حال، در عرصه بلاکچین های شرکتی، شاهد این هستیم که کسب و کارها به پذیرش بلاکچین های خصوصی روی می‌آورند؛ زیرا به شفافیت کامل یا به اشتراک گذاری تمام اطلاعات تجاری خود با رقبا تمایلی ندارند. بلاکچین های خصوصی تضمین می‌کنند که بر تمام کسانی که می‌توانند جزییات اطلاعات موجود در زنجیره را بنویسند و بخوانند کنترل کامل دارند.

در خصوص این موضوع که کدام بلاک چین برتر از دیگری است، باید گفت که به نظر می‌رسد بلاکچین عمومی به دلیل قابلیت به کارگیری در اکثر کاربردها و شرایط و بدون محدودیت در دسترسی، دارای ویژگی های بهتری است. در عین حال، مسئله حریم خصوصی در هر دو بلاک چین وجود دارد.

ممکن است مفهوم غیرمتمرکزسازی برای ارائه شفافیت، امنیت و کاهش هزینه ها باشد، اما در آخر تمام این موارد به اهداف کسانی بستگی دارد که این فناوری را می‌پذیرند.

منبع سایت مبهن بلاکچین

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

مقدمه ای ساده پیرامون مفهوم استخر های سیاه (Dark Pools)

توسط ایوب کریمی استخر های سیاه (Dark Pools) به مجراهایی خصوصی گفته می شوند که برای تسهیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر