صفحه اصلی / آموزش / کلید مرگ بیت کوین در دستان ساتوشی ناکاموتو

کلید مرگ بیت کوین در دستان ساتوشی ناکاموتو

با توجه به اینکه افراد بسیار اندکی در مورد شخص یا گروه پشت پرده ی نام مستعار و مرموز ساتوشی ناکاموتواطلاعات دارند، درک انگیزه ی طراحی و توسعه اولین سیستم نقدی همتا و الکترونیک با نام بیت کوین کاری دشوار است.

یکی از اهداف بیت کوین، ایجاد یک ارز رمزنگاری غیرمتمرکز که امکان نظارت آن توسط دولت وجود نداشته باشد، بوده است. ناکاموتو به منظور انجام این کار، برخی از صف های امنیتی خاص را در برنامه کار بیت کوین شامل رمزنویسی، قابلیت غیرمتمرکز بودن، توافق برای اثبات کار، میزان عرضه معین و موارد دیگری را در نظر گرفت. با توجه به مقصود یک نقل قول از ساتوشی ناکاموتو که در جامعه مجازی منتشر شد، در صورتی که بیت کوین مورد سرقت قرار گیرد، او شیوه هایی را برای بلااستفاده و غیرفعال کردن بیت کوین بررسی کرده است.

آیا ساتوشی ناکاموتو در صورت سرقت بیت کوین، شیوه هایی را برای غیرفعال کردن آن ملاحظه کرده است؟

ده سال گذشته، پس از ایجاد بحران اقتصادی در سال ۲۰۰۸، ساتوشی ناکاموتو یک ارز که جامعیت خیلی خوبی داشت را برای اولین بار در جهان طراحی کرد. ارز رمزنگاری ساتوشی، ضد تورم و غیرمتمرکز است و به وسیله ی رمز نویسی و توافقات مورد محافظت قرار گرفته تا مانع نظارت و تسلط دائم دولت ها بر سرمایه های شخصی شود.

تا زمانی که یک شخص از کلیدهای خصوصی خود محافظت کند، هیچ کس نمی تواند بیت کوین او را تحت کنترل خود قرار دهد. در مواقع نادر اگر یک شخصی کنترل بیت کوین شخص دیگری را از طریق سرقت به دست گیرد، ساتوشی ناکاموتو احتمالا به دنبال راهی برای غیرفعال کردن آن بیت کوین است. و اگر بیت کوین موردنظر دوباره به دست شخصی که قانونا مالک آن بوده، برسد، آن بیت کوین به ارزش و کاربرد سابق خود باز خواهد گشت.

ربات ساتوشی ناکاموتو ۱۸ مارس ۲۰۱۹ در توییتر گفت:

تصور کنید پس از این که طلا مورد سرقت قرار گرفت به جیوه تبدیل شود. سپس در صورتی که سارق آن را پس دهد، دوباره به طلا تبدیل خواهد شد.

یک توییت منتشر شده از حساب متعلق به بیانات ساتوشی ناکاموتو دیروز جامعه رمزنگاری توییتر را تکان داد. طوری که دلالان برتر رمزنگاری در حال بحث و گفتگو برای دریافتن منظور این جمله هستند.

به نظر می رسد ساتوشی ناکاموتو از طلا به عنوان مثال، با توجه به قابلیت بیت کوین استفاده کرده است.

این نقل قول از یک پست در انجمن بیت کوین تاک ۲۰۱۰ درمورد نقل و انتقال وجوه به سپرده اقتباس شده بود. در این پست، ساتوشی فرایند تفکر خود را واضح تر ساخت.

ساتوشی گفت:

فرض کنید شخصی وسیله ای را از شما سرقت کرده است. شما نمی توانید آن را پس بگیرید، اما اگر می توانستید و اگر آن یک کلید برای بی ارزش شدن داشت، آیا اقدام به این کار میکردید؟ آیا اینکه سارقان بدانند هر چیزی که دارید، دارای یک کلید غیرفعال سازی است و در صورتی که وسیله ی شما را سرقت کنند، برای آنها بی ارزش خواهد شد و آیا شما نیز آن را از دست خواهید داد؟ در صورتی که آنها وسیله ی شما را به خودتان بازگردانند، شما قادر به فعال سازی مجدد آن خواهید بود.

ساتوشی چندین ماه پس از بیان عبارت فوق از اینترنت محو شد و تمام ارتباطات خود را با عموم و هر که با بیت کوین سروکار داشت قطع کرد. با توجه به توانایی ساتوشی در ایجاد یک فناوری متحول کننده جهان، اینکه دنیا پس از محو شدن ساتوشی در این حوزه متوقف شود، غیرممکن بود. حتی بدون وجود او، توسعه ارز دیجیتال تنها در مدت کوتاه ده سال مقدار خیلی خوبی پیشرفت داشته است.

منبع سایت کوین سرا

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

دیجی بایت (DigiByte) چیست؟ همه چیز درباره دیجی بایت

بهزاد ناصرفلاح دیجی بایت (DigiByte) با واحد اختصاری DGB، یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز و یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر