صفحه اصلی / اخبار / اخبار خارجی / کمیسیون SEC صندوق ETF بیت کوین را نمی پذیرد!

کمیسیون SEC صندوق ETF بیت کوین را نمی پذیرد!

Image result for the-sec-does-not-want-crypto-etfs

اکتبر ماه رقابت داغ برای ثبت اولین ETF (صندوق قابل معامله) کریپتو مطابق قوانین ایالات متحده بود. پس از آنکه در سپتامبر امسال CBOE پیشنهاد خود برای پروپوزال VanEck/SolidX Bitcoin ETF را پس گرفت، کمیسیون SEC در تاریخ ۹ اکتبر، ETF های Bitwise Asset Management و NYSE را رد کرد. قانون­گذاران هنوز نسبت به توانایی متقاضیان برای جلوگیری از دستکاری قیمت، آن هم در سطح قابل قبول برای بورس ملی اوراق بهادار، متقاعد نشده­ اند.

برای مدتی تنها متقاضی ETF بیت­کوین، شرکت سرمایه­ گذاری ویلشایر فینیکس بود که پروپوزال آن در اوایل اکتبر به روزرسانی شد تا مطابق قوانین جدید باشد؛ طولی نکشید که رقیب جدیدی وارد رقابت شد.

شرکت مدیریت سرمایه­ گذاری Kryptoin Investment Advisors با مدیر اجرایی سابق World Gold Council جیسون توسان در راس ماجرا، برای ETF های بیت ­کوین پیش­نویسی به کمیسیون SEC ارائه دادند. آیا این تقاضا از سری تلاش­های موثر برای قانع­ کردن قانون­گذاران در مسیر پذیرش یک ETF است؟ یا خواهد بود؟ در نهایت چه شرایطی کمیسیون را برای موافقت با یک ETF کریپتو متقاعد خواهد کرد؟ و آیا پروپوزال جدید این چنین خواهد بود؟

طلای جدید

اسپانسر پروپوزال جدید، Kryptoin Investment Advisors LLC واقع در دلور، یکی از شرکت­های وابسته به کمپانی فناوری مالی Kryptoin ETF Systems است. این شرکت در جزایر کایمن به ثبت رسیده است. تمرکز این شرکت بر روی محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی در حوزه­ بازارهای مبادله­ ارزهای دیجیتال است.

دانی کیم، موسس و مدیرعامل شرکت است، حال آنکه توسان -یک صنعتگر کهنه­ کار با بیش از ۲۰ سال تجربه در حیطه­ سندهای قابل معامله – با پست مدیر مجصولات قابل معامله در شرکت Kryptoin Investment Advisors است.

به عنوان مدیرعامل World Gold Trust Services، توسان نقشی کلیدی در ایجاد اولین ETF های مبتنی بر کالا (GLD) داشت؛ ETF­ هایی که نوامبر ۲۰۰۴ در بورس سهام نیویورک لیست شد و زمانی بزرگترین ETF جهان بود.

انتصاب توسان در پست جدید و حضور او در حیطه ­ی سندهای مالی با پشتوانه­ طلا اصلا تصادفی نیست. هم بیت­کوین و هم طلا در دارایی­ های ETF ها با سهامی که شرکت ­ها به صورت عمومی معامله می­ کنند متفاوت است، زیرا آن­ها بررسی ­های اضافی قانون­گذاران به دلیل بررسی قیمت در صرافی­ ها را در پی دارند. چالش ­های مشابهی برای قانون­گذاران هنگام مواجهه با ETF هایی با پشتوانه­ طلا و بیت­کوین وجود دارد؛ در هر دو مورد، کمیسیون SEC می­ خواهد درک دقیقی از بازارهای آن­ها داشته باشد.

خواسته­ SEC چیست؟

یکی از بزرگترین نگرانی­ های قانون­گذار هنگام تخمین ETF های جدید مبتنی بر کالا تصدیق این است که آیا بازار­های این دارایی ­ها بر اساس بخش ۶ بورس اوراق بهادار در برابر دستکاری مقاوم هستند یا نه. تاکنون هیچ پروپوزالی با معیارهای SEC درباره­ این خصوصیت بازارهای بیت­کوین مطابقت نکرده است.

این عمل مسیری جایگزین برای گرفتن تایید ETF ها معرفی می­ کند؛ با نشان­ دادن اینکه صرافی ­های لیست­ شده وارد یک توافق نظارت قابل­ درک مطابق با قانون یک بازار با حجم زیاد می­ شوند.

چنین توافقی میان صرافی ­ها و بازارهای ذکر شده باید شفافیت بیشتری ارائه دهند و قانون­گذاران را قادر سازند در مواقع لازم، در مورد تریدهای مشکوک تحقیق کنند.

در آن دستور ۱۲۲صفحه­ ای که درخواست Bitwise رد شد، اعضای SEC چنین پنداشتند که در پروپوزال ارائه شده اطلاعات کافی برای تایید این ادعا وجود ندارد که بازار واقعی بیت­کوین مقاوم در برابر دستکاری، وقتی که اطلاعات تقلبی یا غیرتجاری آن حذف شود وجود داشته باشد.

نشان­ دادن اینکه توافق نظارت قابل ­درک مطابق با قانون یک بازار با حجم زیاد وجود دارد نیز بار سنگینی است. حتی اگر مقرراتی در کار باشد، اسپانسر باید قانون­گذار را متقاعد کند که نهاد سمت دیگر برای”یک بازار قانون­گذاری شده با حجم معاملات قابل توجه”واجد شرایط است.

در مورد بیت­­وایز، NYSE arca یا همان اسپانسر پروپوزال، سعی در لورج­ کردن مقبولیت قراردادهای آتی بیت­کوین در بورس تجاری شیکاگو داشت اما نتوانست نشان دهد این بازار “با حجم زیاد” است.

شرکت Kryptoin Investment Advisors امید داشت که این مانع را با نرخ مرجع بیت­کوین CMECF برطرف سازد که CMECF اطلاعات ۵ پلتفرم بزرگ تجاری دیگر را ثبت کرده بود؛ Bitstamp و Coinbase Pro و itBit، کراکن  و جمینای متقاضیان معتقدند که شاخص ­های ذکر شده مرجع دقیق میانگین قیمت بیت­کوین را نشان می­ دهند و نسبت به دستکاری مقاوم­ تر از استراتژی­ های سنجش دیگر هستند.

نقطه ­نظرها

بسیاری از حرفه ­ای­ های تجارت ارزهای دیجیتال که با Cointelegraph صحبت کرده ­اند، در این باره شک­ دارند که آیا چشم ­اندازهای کوتاه مدت ETF های بیت­کوین انتظارات SEC را برآورده خواهد کرد یا نه. هرچند که بسیاری از آن­ها وقتی که پای چشم­ اندازهای بلندمدت و میان­ مدت به وسط می­ آید، ابراز خوشبینی می­ کنند. مایکل او (Michael Ou)، مدیر شرکت امنیت فناوری مالی CoolBitX انتظار دارد پروپوزال آخر سرنوشتی مشابه پیشینیان خود داشته باشد :

به نظر می­رسد که صنعت ارز دیجیتال، انتظارات کمیسیون بورس اوراق بهادار درباره­ یک صنعت قانون­گذاری شده را براورده نمی ­کند و این اصلا عجیب نیست زیرا صرافی ­های قانون­گذاری نشده یا هنوز قانون­گذاری نشده تاثیر به سزایی در دستکاری قیمت­های بازار ارز دیجیتال داشته ­اند.

چارلز لو (Charles Lu)، مدیرعامل پروتکل دفتر کل محرمانه­ Findora درباره­ مسائل دستکاری قیمت در پلتفرم­ های صرافی گفت:

گرچه بیت­وایز برای تحلیل واقعی حجم معاملات صرافی شناخته شده است، اما SEC اشاره کرده است که بسیاری از صرافی­ ها که ETF بیت­وایز را استفاده می ­کنند، در ایالات متحده قانون­گذاری نشده ­اند. به عنوان مثال، بایننس، بزرگترین پلتفرمی که بیت­وایز آن را واقعی می­ داند، با سهم ۳۹ درصدی از حجم مبادلات واقعی، نه در FinCEN و نه در NYSDFS ثبت نشده است.

کریستف دکورسون، یکی از موسسان و مدیرعامل شرکت سرمایه­ گذاری ارز دیجیتال Olymp Capital، گفت که صرافی­ های قانون­گذاری نشده، همچنان مانعی بزرگ محسوب می­ شوند زیرا نقدینگی کافی برای لیست احتیاجات فراهم نمی­ کنند:

اولا نقدینگی کافی در بازار و اوراق مشتقه برای ورود سرمایه­ گذاران سازمانی وجود ندارد. این بخش نوسان زیادی دارد و مدیریت سبد خرید را دشوار می­ کند. ثانیا در فعالیت این بازار با وجود مسائل قانون­گذاری، صرافی­های دیجیتال قانون­گذاری نشده ای مشغول به کار هستند که خارج از آمریکا کار می­ کنند و نقشی کلیدی در حرکت قیمت بیت­کوین دارند.

اینطور که به نظر می­ رسد، یک رقیب برای تضمین ETF های ارز دیجیتال وجود ندارد. علاوه بر نکات طرح شده قبلی متخصصین گفته ­اند که نگهداری، مهمترین بخش هر سند مالی قانون­گذاری شده­ مبتنی بر ارز دیجیتال است و به عنوان شاهدی بر این مدعا، قراردادهای آتی BAKKT را مثال زده ­اند. تایلر گاگلر، مدیرعامل شرکت سرمایه­ گذاری Regal Assets سه نقطه­ کلیدی را قبل از اینکه اولین ETF تایید شود متذکر شد:

یک بازار قانون­گذاری شده برای قیمت­ گذاری قابل اطمینان، به نظارت بر بازار صرافی­ها برای اجتناب از دستکاری بازار و متولی واجد شرایط قابل­ قبول برای تضمین امنیت دارایی­ ها نیاز دارد. بازار در چند سال گذشته بالغ شده و به نقطه­ ای رسیده است که سرمایه­ گذاران، تایید یک ETF ارز دیجیتال را در سال بعد پیشبینی کنند.

دیگران معتقدند که رشد در جبهه­ ETF بیت­کوین متناسب پیشرفت ­های قانون­گذاری عمومی صنعت ارز دیجیتال خواهد بود. نیک کوان مدیر اجرایی و موسس گروه بورس سهام جبل ­الطارق گفت:

تایید ETFها از ترکیب دو فاکتور سرچشمه می­گیرد؛ زمان و درک. تنها زمانی که قانون­گذار مجبور به تن دادن به این واقعیت بشود که طبقه­ جدیدی از دارایی­ ها ظهور کرده ­اند، اجازه خواهد داد تا محصولات جدید به بازار بیایند. این فرایند احتمالا مفصل و کشدار خواهد بود.

تارا بوگارد، نایب رئیس توسعه تجارت در شرکت Kingdom Trust گفت که مدتی طول می­ کشد تا ETF تایید شود زیرا قبل از اینکه SEC بخواهد یا بتواند یک ETF ارز دیجیتال را تایید کند، تمرکز بر قوانین عمومی ارزهای دیجیتال ضروری است.

لو معتقد است برای تایید اولین ETF ارز دیجیتال عجله ­ای در کار نیست: “برای اینکه پروپوزال ETF بیت­کوین تایید SEC را بگیرد، اسپانسر باید ثابت کند که کشف قیمت واقعی با دستکاری قیمت بازار اتفاق نمی ­افتد.” لو معتقد است در آینده­ نزدیک این مساله روی نخواهد داد. وی افزود:

کمیسیون بورس اوراق بهادار به توافق نظارت با صرافی­ های حجم زیاد ارز دیجیتال نیاز دارد. نیازی که تعداد کمی از صرافی­ های خارج از کشور با آن موافق ­اند.

خوش­بینی محتاطانه ­ای در میان متخصصان این صنعت وجود دارد؛ کسی به سختی انتظار دارد این تائیدیه به زودی اتفاقی بیفتد، هرچند بسیاری تایید می­ کنند که مساله تنها زمان است. پروپوزال Kryptoin Investment Advisors می ­تواند راه را برای تایید ETF های ارز دیجیتال هموار کند. یا شاید یک پروپوزال دیگر که هنوز ثبت نشده است – گاهی صنعت ارز دیجیتال به آنچه بدان طمع دارد دست خواهد یافت، اما هنوز زود است تا به آن دست یابد.

منبع سایت میهن بلاکچین

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

آمادگی شهر فرودگاهی امام خمینی برای استخراج ارزهای دیجیتال/شرکت‌های بخش خصوصی منتظر اخذ مجوز هستند

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) از آمادگی این شرکت برای استخراج ارزهای دیجیتال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر