صفحه اصلی / آموزش / ارز دیجیتال / سرعت تراکنش چیست و چه عواملی بر آن تاثیرگذار است؟

سرعت تراکنش چیست و چه عواملی بر آن تاثیرگذار است؟

Image result for transaction-speeds-explained

بارها شنیده اید که شبکه های بلاک چین در بازار ارزهای دیجیتال امروز چگونه با یکدیگر رقابت می‌کنند تا به بیشترین سرعت تراکنش ها دست یابند. اما سرعت تراکنش چیست؟ اصلا چرا چنین موضوعی مهم است و سرعت تراکنش ها چه تفاوتی در کوین های برتر ایجاد می‌کند؟ برای پاسخ به این پرسش و دانستن این موضوع که چرا سرعت تراکنش برای آینده صنعت ارز دیجیتال نقش مهمی دارد، به بررسی این مفهوم می‌پردازیم.

در این مقاله، مفاهیم کلیدی سرعت تراکنش و تفاوت آن در کوین های برتر را بررسی می‌کنیم.

سرعت تراکنش چیست؟

قبل از آنکه به دلیل و نحوه تفاوت سرعت تراکنش در شبکه های بلاک چین مختلف بپردازیم، ابتدا توضیح می‌دهیم که این مفهوم به چه معنا است و چه نقشی در تسهیل تراکنش ها دارد. برای شروع، دو روش برای تحلیل سرعت تراکنش برای ارز دیجیتال مورد نظر وجود دارد: زمان مورد نیاز برای انتقال از یک کیف پول به کیف پول دیگر که به آن زمان تایید می‌گویند و میزان تراکنش در ثانیه (TPS) که یک عدد مهم در تعیین مقیاس پذیری ارز دیجیتال مورد نظر است.

علاوه بر این، باید این نکته را ذکر کرد که به دلیل ازدحام شبکه و کارمزد ارائه شده هنگام انجام تراکنش، سرعت تراکنش ها می‌تواند در بین بلاک چین ها، متفاوت باشد. در نتیجه، اطلاعات بسیار متناقضی در خصوص سرعت واقعی تراکنش وجود دارد. هم چنین شبکه هایی وجود دارد که وعده دستیابی به تراکنش های بسیار سریع را می‌دهند که البته هنوز تایید نشده اند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که تمام اخبار پیرامون سرعت تراکنش ها را مد نظر قرار دهید.

هم چنین زمان تایید به صورت میانگین ثبت می‌شود، بنابراین کوینی که میانگین زمان تایید آن ۳۰ دقیقه است تایید تراکنش آن می‌تواند ۱۰ دقیقه یا یک ساعت باشد. این موضوع کاملا به واریانس کوین و چند عامل دیگر بستگی خواهد داشت که بر سرعت تایید تراکنش شما تاثیرگذار می‌باشد. به طور کل، هر شبکه بلاک چین در صدد ارائه سریعترین زمان تایید به منظور افزایش سرعت تراکنش می‌باشد.

سرعت تراکنش ها را می‌توان با تعیین زمان انتقال ارز دیجیتال از یک کیف پول به کیف پول دیگر یا تعداد تراکنش ها در ثانیه (TPS) که شبکه می‌تواند مدیریت کند سنجید. این زمان ها در شبکه های مختلف، متفاوت می‌باشد و هر کوین در صدد دستیابی به بیشترین سرعت تراکنش می‌باشد.

چه عاملی بر سرعت تراکنش تاثیرگذار است؟

چندین عامل وجود دارند که سرعت تراکنش شبکه مورد نظر را تعیین می‌کنند. این موضوع قابل بحث است، زیرا مواردی نظیر اطلاعات صرافی ها و واریانس کلی می‌توانند تراکنش ها را سریعتر یا کندتر کند. سرعت تراکنش هم چنین به زمان مورد استفاده منابع مختلف وابسته است که این موضوع منجر به تفاوت در سرعت تراکنش ها می‌شود.

بزرگترین نکته برای بسیاری از ارزهای دیجیتال در خصوص اینکه چه چیزی بر سرعت تراکنش آنها تاثیرگذار است، سقف سرعت تراکنش آنها می‌باشد. کوین هایی نظیر بیت کوین و لایت کوین (و بسیاری از کوین های برتر دیگر) در خصوص تعداد تراکنشی که می‌توانند در یک ثانیه انجام دهند دارای محدودیت می‌باشند. این موضوع، بحث های داغی را بین توسعه دهندگان و کاربران سراسر جهان ایجاد کرده است. در صورتی که حمایت کافی ایجاد شود و کل جامعه ارز دیجیتال مورد نظر به اجماع برسند، توسعه دهندگان می‌توانند فورک هایی پیاده سازی کنند تا این محدودیت ها را از بین ببرند. هرچند این موارد به دلیل مزیت ها و معایب خاص خود، بسیار نادر می‌باشند.

برای مثال، بیتکوین کش از فورکی پدید آمد که در خصوص افزایش حجم بلاک بیت کوین بود. افزایش حجم بلاک به معنای افزایش حداکثر سرعت تراکنش می‌باشد؛ بنابراین شبکه بیت کوین کش می‌تواند مقیاس پذیرتر باشد. هرچند به یاد داشته باشید که هر اصلاح یا فورکی که افزایش سرعت تراکنش یا سقف تعداد تراکنش در ثانیه را به همراه داشته باشد معایبی نیز خواهد داشت. بنابراین اگر کسی به شما گفت که تمام فورک ها همواره خوب می‌باشند به او بگویید که به مواردی نظیر زمان تراکنش، مقیاس پذیری، کارمزدها و غیرمتمرکزسازی دقت کند.

سرعت تراکنش ها بر اساس شبکه بلاک چین مورد نظر، متفاوت است، اما اکثر شبکه ها دارای سقف تعداد تراکنش ها در ثانیه هستند که منجر به محدود شدن مقیاس پذیری می‌شود. بدین ترتیب، توسعه دهندگان به سمت فورک هایی روی می‌آورند که از سقف تعداد تراکنش ها صرف نظر کرده یا تعداد تراکنش در ثانیه را اصلاح می‌کنند.

سرعت تراکنش ارزهای دیجیتال کنونی

کوین های برتر در خصوص سرعت تراکنش چه شرایطی نسبت به یکدیگر دارند؟ ذکر این نکته مهم است که سنجش سرعت تراکنش می‌تواند بر اساس چندین عامل، متفاوت باشد اما منابع مختلف، میانگین سرعت تراکنش ها شبکه ها را بر اساس تعداد تراکنش ها در ثانیه، رتبه‌بندی کرده اند. این رتبه بندی به شرح زیر است:

  • بیت کوین: ۷ تراکنش در ثانیه
  • بیت کوین کش: ۶۱ تراکنش در ثانیه
  • اتریوم: ۱۵ تراکنش در ثانیه
  • ریپل: ۱۵۰۰ تراکنش در ثانیه
  • شبکه EOS: سه هزار تراکنش در ثانیه
  • شبکه IOTA: هزار و پانصد تراکنش در ثانیه
  • استلار: ۳۰۰۰ تراکنش در ثانیه
  • کاردانو: ۲۵۷ تراکنش در ثانیه

به یاد داشته باشید که این ارقام، تقریبی هستند زیرا میانگین تراکنش ها در ثانیه بر اساس چندین عامل، متفاوت است.

نتیجه گیری

با مطالعه این مقاله می‌توانید متوجه شوید که چرا سرعت تراکنش ها در مقیاس پذیری ارزهای دیجیتال بسیار مهم هستند. از آنجایی که تمام شبکه های بلاک چین با تلاش برای دستیابی به بیشترین تعداد تراکنش در ثانیه، در صدد پیروزی بر رقبای خود هستند، باید مواردی که برای رسیدن به این امر از دست می‌دهند را نیز مد نظر قرار دهند. اگرچه میانگین زمان تایید نیز برای سنجش تعداد تراکنش در ثانیه مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما سرعت تراکنش می‌تواند با آن چیزی که انتظار می‌رود کاملا متفاوت باشد. تا زمانی که بدانید سرعت تراکنش چیست و چرا از اهمیت زیادی برخوردار است، درک خوبی از آن خواهید داشت.

منبع سایت میهن بلاکچین

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

مقدمه ای ساده پیرامون مفهوم استخر های سیاه (Dark Pools)

توسط ایوب کریمی استخر های سیاه (Dark Pools) به مجراهایی خصوصی گفته می شوند که برای تسهیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر