صفحه اصلی / تحلیل بازار / پس از یک سال بازار نزولی چه نشانه های مثبتی در قیمت بیت کوین وجود دارد؟

پس از یک سال بازار نزولی چه نشانه های مثبتی در قیمت بیت کوین وجود دارد؟

بیت کوین در حال حاضر سعی بر خروج از بازار نزولی دارد که از سال گذشته مبتلا به آن شده است. بیت کوین از دسامبر ۲۰۱۷ در روندی نزولی معامله می شود.

با این وجود برخی کارشناسان معتقدند که دوره ی نزولی در حال پایان است. ۵ عامل وجود دارند که می توانند برای روند بیت کوین در آینده نشانه هایی کاملا صعودی باشند و این عوامل می توانند موجب بهبود وضعیت این ارز از کمترین سطح آن باشند.

نهادهای سرمایه گذاری در حال ورود به این فضا

چندین شرکت وجود دارند که در حال ایجاد زیرساخت های ضروری برای ورود نهادهای سرمایه گذاری به بازار ارز دیجیتال هستند. دو مورد از این شرکت ها که در حال ساخت زیربناهایی برای سرمایه گذاران اصلی هستند، اینترکانتیننتال اکسچنج (ICE) به همراه پلتفرم باکت و شرکت فیدلیتی اینوستمنت(Fidelity Investments) به همراه فیدلیتی دیجیتال اَسِتس(Fidelity Digital Assets) هستند.

پلتفرم باکت در حال عرضه ی قراردادهای فیزیکی آتی بیت کوین است. اینترکانتیننتال اکسچنج شرکت مالک بازار بورس نیویورک (NYSE) است و تجاربی در این زمینه دارد. از اینرو، داشتن چنین شرکت مالی مشهوری که در حال سرمایه گذاری در این حوزه برای فضای رمزنگاری است، به وضوح جنبه ای مثبت دارد.

فیدلتی دیجیتال اَسِتس یک شرکت تابعه از فیدلتی اینوستمنتس است که خدمات تجارت و ذخیره  ارز دیجیتال را ارائه می دهد. یکی از نگرانی های بزرگ که بازار بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در مورد بیت کوین و دارایی های دیجیتال داشت، مربوط به معضلات نظارتی بود.

در همین زمان، شرکت اریس اکس در حال ایجاد یک پلتفرم تجاری برای بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و بیت کوین کش است. شایان به ذکر است که نزدک و ون اِک همچنین در کنار یکدیگر در حال فعالیت به منظور ارائه مبادلات قراردادهای آتی به کاربران هستند.

تا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین یک سال دیگر باقی مانده

یکی دیگر از مهم ترین چیزهایی که آینده بیت کوین را شکل می‌دهد، نصف شدن پاداش استخراج آن است. پاداش جدید استخراج بیت کوین به زودی در ماه مه ۲۰۲۰ روی خواهد داد. در نتیجه آن پاداش استخراج بلاک از ۱۲٫۵ بیت کوین به ۶٫۲۵ بیت کوین کاهش داده می شود. به این ترتیب، عرضه بیت کوین، کاهش خواهد یافت که انتظار می رود تاثیر مثبتی بر افزایش قیمت بیت کوین داشته باشد.

با وجود عرضه کمتر بیت کوین و تقاضای بیشتر آن، قیمت این ارز مجازی امکان دارد در آینده به مقادیر بالای جدیدی دست یابد.

در طول حرکت افزایشی بعدی بازار، قیمت این ارز دیجیتال در نهایت می تواند به مقدار بیشتری در مقایسه با سال ۲۰۱۷ جهش بزند.

طولانی ترین بازار نزولی تاریخ

بازار نزولی حاکم بر بیت کوین طولانی ترین بازار نزولی تاریخ آن بوده است که منجر به ایجاد احساسات منفی در کل این صنعت شده است.

بعضی از اشخاص معتقدند که سطح کف روند نزولی فعلی در ماه دسامبر اتفاق افتاده است. هنگامی که بیت کوین به قیمت ۳۲۰۰ دلار رسید. این ممکن است به این معنا باشد که در مدت کوتاهی بیت کوین می تواند به جای سقوط، دوباره رشد کند.

همچنین تعدادی تحلیلگر هستند که نشان می دهند بیت کوین در حال حاضر از میانگین متحرک ۲۰۰ هفتگی دوباره جهش زده است. این نیز نشان می دهد که بیت کوین در بازار به سطح کف رسیده است.

بهبود در گسترش و پذیرش بیت کوین با استفاده از شبکه لایتنینگ

یکی از مشکلات عمده که بیت کوین را در سال ۲۰۱۷ و آغاز سال ۲۰۱۸ تحت تاثیر قرار داده است، تراکم و ازدحام شبکه آن است.

با توجه به این موضوع که هزاران تراکنش در یک دقیقه پردازش می شوند، استخراج کنندگان تنها تراکنش هایی را که دارای کارمزد بیشتری هستند، پردازش می کنند. در اینصورت، اشخاصی که قصد انجام تراکنش دارند باید مدت طولانی منتظر بمانند یا باید کارمزدهای زیادی را پرداخت کنند تا تراکنش آنها انجام گیرد.

برای حل این مسئله روش های مختلفی وجود دارد. یکی از این موارد به سگویت (Segregated Witness) مشهور است. سگویت اندازه تراکنش را کاهش داده و این امکان را فراهم می کند تا هر  بلاک یک مگابایتی بتواند تعداد بیشتری تراکنش را در خود جای دهد. بنابراین، امکان کاهش تراکم در شبکه بیت کوین وجود دارد.

علاوه بر این، توسعه دهندگان بیت کوین در حال حاضر در حال کار بر روی شبکه لایتنینگ (LN) هستند که به نظر می رسد یک راه حل نهایی برای مقیاس پذیری و پذیرش گسترده بیت کوین باشد.

با این وجود، برای کاربران ممکن خواهد شد که بدون نیاز به پرداخت کارمزدهای زیاد، تراکنش های بیت کوین را فقط در چند ثانیه انجام دهند. تفاوت اصلی بین تراکنش های استاندارد بیت کوین و تراکنش های لایتنینگ این است که در مورد دوم تراکنش ها به وسیله ی شبکه اصلی بیت کوین انجام نمی شوند. در عوض، همه ی آنها با استفاده از شبکه لایتنینگ پردازش خواهند شد که یک راه حل مقیاس پذیری برون زنجیره ای است.

یک ویژگی مهم دیگر شبکه لایتنینگ این است که به کاربران امکان انجام تراکنش های جزئی (کوچک) را می دهد. انجام تراکنش های کوچک بر روی شبکه ی اصلی بیت کوین در حال حاضر ممکن نیست.

نرخ هش بیت کوین در حال رشد است

نرخ هش بیت کوین نیز در حال رشد است که شبکه ی آن را نسبت به قبل ایمن تر می سازد. در طول چندین ماه گذشته، نرخ هش شبکه بیت کوین به طور پیوسته در حال رشد بوده است. این امر باعث شد شبکه نسبت به قبل ایمن تر باشد. اگر نرخ هش فعلی شبکه را با نرخ هش آن در چند سال گذشته مقایسه کنیم، سیر تکاملی آن تعریفی ندارد.

هر چقدر نرخ هش بیشتر باشد، احتمال اینکه شبکه یک حمله ۵۱ درصدی را تجربه کند، مانند آنچه که بیت کوین گلد (BTG) یا اتریوم کلاسیک (ETC) شاهد آن بود، کمتر خواهد شد.

تمام این فاکتورها نقش مهمی را در جهت رشد قیمت بیت کوین در آینده ایفا می کنند. در زمان نگارش این مقاله، طبق اطلاعات موجود در سایت کوین سرا، بیت کوین با قیمت ۴۰۲۲ دلار در حال معامله است و ارزش بازار ان برابر با ۷۰٫۸۳ میلیارد دلار است.

منبع سایت کوین سرا

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

رشد ۲۶ درصدی بیت کوین SV؛ آیا کریگ رایت عامل این افزایش است؟

توسط مازیار نسیمی کریگ رایت اخیرا اسناد جدیدی به دادگاه ارائه داده است. این نکته قابل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر