صفحه اصلی / آموزش / ارز دیجیتال / هدر بلاک (Block Header) چیست؟

هدر بلاک (Block Header) چیست؟

بیت کوین دنیایی می‌باشد که در چند سال گذشته و از زمانی که ارزهای دیجیتال به سطح پذیرش بی سابقه ای رسیده اند، موضوع صحبت همگان شده است. بیت کوین با ارزش ترین و مهم ترین ارز دیجیتال و اختراعی خارق العاده از ذهن انسان است و به همه ما روشی برای کنترل و مدیریت پول خودمان ارائه می‌دهد بدون آنکه شخص ثالث به آن دسترسی داشته باشد.

دلیل آنکه چرا بیت کوین مهم بود و هم چنان مهم است کاملا واضح می‌باشد: بیت کوین ارز دیجیتال غیرمتمرکز است و به همه امکان می‌دهد در چند ثانیه پول خود را از مکانی به مکان دیگر انتقال دهند و هیچ بانک، موسسه یا دولتی نمی‌تواند آن را کنترل کند.

بیت کوین شامل فناوری نیز می‌باشد که به اندازه ارز دیجیتال از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با وجود اینکه ممکن است هنوز بلاک چین کاملا شناخته شده نباشد، اما احتمالا مهم ترین اختراع بیست سال اخیر است. بلاک چین بخشی از فناوری کاملا مرتبط با زمان ما می‌باشد که با گذشت هر روز، بیشتر و بیشتر جای خود را در صنایع مختلف باز می‌کند.

همانند تمام فناوری های مدرن، مباحث فنی بسیار زیاد و جنبه ها و نکات کوچک ولی مهمی وجود دارد که ممکن است از دید و توجه عموم مردم پنهان بماند. در این مقاله به موضوعی خواهیم پرداخت که اغلب اوقات از آن چشم پوشی شده است اما ویژگی بسیار مهم بلاک چین بیت کوین می‌باشد: هدر بلاک.

هدر بلاک چیست؟

برای آنکه دقیقا متوجه شوید هدر بلاک چیست باید ابتدا بلاک چین را بشناسید. بلاک چین که در سال ۲۰۰۸ توسط ساتوشی ناکاموتو اختراع شده است، دفترکل عمومی تراکنش ها و فهرست سابقه تراکنش ها می‌باشد که با استفاده از رمزنگاری محافظت می‌شود. بلاک چین، ساختار داده ای است که برای ذخیره تراکنش ها در مجموعه ای از بلاک های متصل به هم طراحی شده است.

بلاک چین شامل مجموعه ای از بلاک های مختلف است که برای ذخیره اطلاعات مرتبط با تراکنش هایی استفاده می‌شود که بر بستر شبکه بلاک چین صورت می‌گیرند. بلاک شامل هدر منحصر به فرد است و هر بلاک با هش هدر بلاک خود مشخص می‌شود.

هدر بلاک برای شناسایی بلاکی خاص در کل بلاک چین استفاده می‌شود و برای ایجاد گواه اثبات کار برای جایزه ماینینگ، مکررا هش می‌شود.

موضوعات بسیار زیادی وجود دارد که می‌توان در رابطه با آنها صحبت کرد زیرا بلاک چین فناوری پیچیده و بسیار جالبی است، اما در این مقاله سعی بر آن خواهد شد تا به ساده ترین شکل توضیح داده شوند. هر بلاک در بلاک چین، فهرستی از تراکنش ها را داخل خود دارد. در واقع ساختار بلاک شامل دو عنصر اصلی است: هدر بلاک و فهرست تراکنش ها.

ساختار هدر بلاک

محتوای هدر بلاک دارای شناسه منحصر به فردی با نام هش هدر بلاک است. هر هدر بلاک شامل ۳ بخش اصلی است: هش بلاک قبلی، ثبت زمان، سختی و نانس، ریشه درخت مرکل.

شماره نسخه برای پیگیری بروزرسانی ها و تغییر در پروتکل بیت کوین استفاده می‌شود. هش هدر قبلی محتوایی است که به بلاک قبلی متصل شده و باعث ایمن شدن زنجیره می‌شود.

هش بلاک مسئول شناسایی بلاک در بلاک چین است. به طور خلاصه، هر بلاک در بلاک چین توسط هش هدر بلاک خود مشخص می‌شود. هر بلاک به طور منحصر به فرد توسط شماره هش مشخص می‌شود که این شماره هش با هشینگ دوباره هدر بلاک با استفاده از الگوریتم SHA256 به دست می‌آید. یکی از نکات مهم این است که هش هدر در ساختار بلاک ذخیره نمی‌شود. در عوض، توسط هر نود محاسبه می‌شود زیرا بلاک از طریق شبکه دریافت می‌شود.

سختی مورد نظر بلاک، تعداد صفرهایی است که باید هنگام هشینگ هدر بلاک پیدا شود تا به سطح تعیین شده گواه اثبات کار برسد. نانس مقداری است که توسط ماینرها تغییر می‌کند تا به منظور دستیابی به سطح سختی مورد نظر بتوانند جایگشت های مختلف را امتحان کنند.

درخت مرکل احتمالا پیچیده ترین بخش هدر بلاک است. درخت مرکل یک درخت باینری است که شامل هش های رمزنگاری شده در برگ های خود است. در مورد بیت کوین، درخت مرکل از جفت هشینگ مکرر نودها ایجاد می‌شود تا زمانی که یک هش با نام ریشه مرکل تعیین شود.

اطلاعات بیشتر درباره هدر بلاک

می‌توان اینطور در نظر گرفت که هدر بلاک نوعی متادیتا یا فراداده بر بستر بلاک تراکنش ها می‌باشد. هدر در واقع زنجیره ای به طول ۸۰ بایت است که شامل شماره نسخه بیت کوین به طول ۴ بایت، هش بلاک قبلی به طول ۳۲ بایت، ریشه مرکل به طول ۳۲ بایت، ثبت زمان بلاک به طول ۴ بایت، سختی مورد نظر به طول ۴ بایت و نانس مورد استفاده ماینر به طول ۴ بایت است.

به طور مثال، هدر بلاک برای بلاک ۱۲۳,۴۵۶ بیت کوین به شرح زیر است:

“۰۱۰۰۰۰۰۰۹۵۰۰c43a25c624520b5100adf82cb9f9da72fd2447a496bc600b0000000000006cd8623703

۹۵dedf1da2841ccda0fc489e3039de5f1ccddef0e834991a65600ea6c8cb4db3936a1ae3143991″

نتیجه گیری

هدر بلاک محتوای بسیار مهم هر بلاک در بلاک چین است. اگرچه هدر بلاک اهمیت ویژه ای برای اکوسیستم بیت کوین دارد اما اغلب به آن کم توجهی شده است. با این حال، اگر واقعا در صدد دانستن نحوه کار بلاک چین هستید باید یادگیری هرچه بیشتر در خصوص هدر بلاک در صدر اولویت های شما باشد.

منبع سایت میهن بلاکچین

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

یک سیستم بدون نیاز به اعتماد (Trustless) چیست و بلاکچین در آن چه نقشی دارد؟

توسط ایوب کریمی یکی از اصطلاحاتی که وقتی وارد این حوزه میشوید حتما به گوش شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر