صفحه اصلی / آموزش / استخراج یا ماینینگ (Mining) چیست؟

استخراج یا ماینینگ (Mining) چیست؟

در سیستم های سنتی، دولت به سادگی پول بیشتری را در صورت نیاز به چاپ می رساند. اما در مورد ارزهای دیجیتال پول به هیچ عنوان چاپ نمی شود بلکه استخراج می شود. کامپیوترها در سراسر جهان برای استخراج با یکدیگر رقابت میکنند. در این مقاله ما در مورد استخراج ارز های دیجیتال توضیح می دهیم.

مفهوم استخراج

با یک نمونه از سیستم بانکی شروع می کنیم. فرض کنید فردی به نام امیر مبلغ  N مقدار پول به علی را از طریق کانال های بانکی پرداخت کرده است، مدرک این معامله چیست؟ چه کسی تأیید می کند که معامله انجام شده است؟ بانك !! مطمئنا، همه ما این را می دانیم.

بانک، به عنوان یک مقام متمرکز، معامله را تأیید می کند و آن را در فهرست  ثبت می کند و سپس این موارد دوباره در اظهارات  دستورالعمل های بانکی نشان داده می شود، بنابراین می توان اطمینان داد که معامله صورت گرفته است.

اما آنچه در مورد معاملات ارزهای دیجیتال  می گویند متفاوت است در آن هیچ مقام مرکزی وجود دارد؟

در اینجا، ماینر ها (دستگاه های استخراج) به صحنه می آیند. از طریق استخراج ارز های دیجیتال ، ماینرها تمام معاملاتی را که انجام شده است تایید می کنند و آن را در فهرست عمومی Blockchain ثبت می کنند و برای اعتبارسنجی آن را به ماینرهای دیگر معامله می فرستند و در عوض پاداش می گیرند. اولین ماینر برای تأیید معامله پاداش خواهد گرفت.

فهرست عمومی شامل یک لیست از بلوک ها، به عنوان بلاکچین است. این  برای بررسی هر معامله بین هر آدرس ارزهای دیجیتال در هر نقطه از شبکه می توانند مورد استفاده قرار گیرند. هر بار که یک بلوک جدید از معاملات ایجاد می شود، آن به Blockchain افزوده می شود و به طور دائمی در آنجا ذخیره می شود. یک نسخه مستمر به روز شده از بلوک به هر ماینر جدید  که شروع به استخراج می کند داده می شود، به طوری که آنها با مجموعه قبلی معاملات پیش می روند.

اما کتابخانه اصلی باید مورد اعتماد قرار گیرد و همه اینها به صورت آنلاین ذخیره می شود !!!! چگونه می توان مطمئن باشید که بلاکچین دست نخورده، امن و بدون هر گونه دستکاری باقی می ماند، ؟ این جایی است که نقش ماینرها در آن قرار دارد.

هنگامی که یک بلوک معاملات کامل می شود، ماینر ها آن را پردازش می کنند. آنها اطلاعات در بلوک را می گیرند و معادلات ریاضی را حل می کنند و آن را تبدیل به چیزی جدید می کنند. این  چیزی جدید یک دنباله کوچکتر است ، به ظاهر تصادفی از حروف و اعداد، مانند یک کد، که به نام “هش” شناخته می شود. این هش همراه با بلوک  انتهایی بلاکچین در آن مکان و زمان ذخیره می شود.

این ویژگی فن آوری بلاکچین که بلوک قبلی  هر بلوک دیگر پس از آن را تایید می کند.باعث می شود اگر کسی تلاش کند یک معامله را با تغییر یک بلوک که قبلا در بلاکچین ذخیره شده باشد،تغییر دهد ، هش بلوک تغییر خواهد کرد. همانطور که هش تغییر  کند، با هش بلوک بعدی سازگار نخواهد بود و در نتیجه تمام بلوک های کلیدی را خواهد شکست .از آنجا که هش هر بلوک برای کمک به تولید هش بلوک بعدی در زنجیره استفاده می شود، دستکاری بلوک باعث ایجاد اشتباه در هش بلوک بعدی می شود.

درباره علی رضا یوسفی

این مطالب را نیز ببینید!

کدام کارت گرافیک را برای استخراج ارزهای دیجیتال انتخاب کنیم ؟

توسط ایوب کریمی چرخه‌های اغراق‌آمیز حول و حوش ارز‌های دیجیتال را می‌توان با فراز و نشیب‌های آب و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

{{ algorithm }} الگوریتم
{{ miningMethod }} روش استخراج
{{ poolHashrate }} هش ریت استخر
{{ minerCount }} تعداد ماینرهای فعال
{{ poolFee }} کارمزد استخر